Historycy nie są dziś zgodni co do tego, czy chrzest Polski miał miejsce w 966 roku. Mógł się odbyć kilka lat wcześniej lub później. Poza tym, powinno się mówić raczej o „chrzcie Mieszka” niż o „chrzcie Polski”. Wynika to z tego, że na nową wiarę nawrócił się tylko sam książę i jego najbliższe otoczenie. Natomiast chrystianizacja wsi przebiegała wolno i opornie. Chłopi często praktykowali dwuwiarę wedle zasady „Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek„. Duchowni skarżyli się też, że wierni bywają w kościele „rzadko lub wcale„. Droga do chrześcijańskiej Polski była więc kręta i wyboista…
Klikając na poniższą grafikę zostaniesz przeniesiony do serwisu Historica na adres, Historica – Kiedy zakończyła się chrystianizacja Polski
Data publikacji: 17.03.2016
Ta mapa nie ma sensu. Pierwsze granice Polski znamy z 981 roku bodajże. Nie ma sensu robić map granic Polski na podstawie daty budowy grodów. Nie ma też dowodów na to że Śląsk należał przedtem do Czech. To że Król Czech napadł na Śląsk to inna sprawa. Takie mapy, tylko pogłębiają spór z Czechami. Pomorze też było częścią Polski. Nie ma źródeł i dokumentów, mówiącej że Mieszko miał cokolwiek anektować.
Ale to nie jest mapa granic państwa, a granic wpływów.