Miesiące – Maj czyli Trawień


11111630_375021989371324_3534187287594502842_o

Dlaczego piąty miesiąc roku nazywamy majem?

Cóż, maj jest niestety jednym z dwóch przypadków, kiedy język polski zaadaptował nazwę miesiąca z terminologii łacińskiej, zob. łac. Maius. Nazwę tę należy kojarzyć z boginią Mają, italską i rzymską boginią wzrastania, identyfikowaną z Ops bądź Fauną, z czasem też łączoną z Mają – matką Hermesa. W języku polskim funkcjonuje czasownik ‚maić’ oznaczający ‚stroić, zwłaszcza zielonymi gałązkami, kwiatami itd.’.

W staropolszczyźnie maj był także określany jako ‚trawień’ – od zielonych, bujnych, rozkwitających traw. Nazwę tę K. Moszyński wyprowadza od prasłowiańskiego *travьnь. Wyraz ten przetrwał do dziś w języku ukraińskim, zob. травень (travenʹ) – maj.

Inne języki słowiańskie w większości również przejęły terminologię łacińską. Wyjątek stanowi język czeski, gdzie funkcjonuje nazwa podobna do naszego rodzimego kwietnia – květen. Tradycyjnie też kreatywnością wykazali się Chorwaci, gdzie maj określa się jako ‚svibanj’ – nazwa utworzona od chorwackiej nazwy derenia, ozdobnego krzewu, którego białe kwiaty rozkwitają w piątym miesiącu roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s