Czym Świętowit różni się od Światowida?


Światowid to nazwa pisma wydawanego przed II wojną światową, kin w Katowicach i Krakowie, marki pralek oraz sera. Tą nazwą bywa także określany posąg znaleziony niedaleko rzeki Zbrucz, ale w żadnym wypadku nie jest to imię czczonego na Rugii słowiańskiego boga.

zbruczidol

Teonim arkońskiego bóstwa znamy z łacińskich kronik, które nazywają go Zvanthevith. Wygląd odkrytego w 1848 posągu z kronikami skojarzył Joachim Lelewel, rozszyfrowując imię jako „Światowid”. Dla polskiego naukowca sprawa była jasna – głowy posągu skierowane są w cztery strony, więc patrzy na cały świat. Wypisz-wymaluj Światowid! A jednak Lelewel nie miał racji. Gdzie tkwi powtarzany do dziś błąd?

Zacznijmy od tego, że kult Świętowita (przynajmniej pod takim imieniem) nie funkcjonował w miejscu, gdzie odnaleziono słynny słup. Po drugie odkryta w Liczkowcach rzeźba nie przedstawia pojedynczego boga. Na ścianach słupa przedstawiono dziewięć postaci, z których pięć stanowią prawdopodobnie istoty wyższe. I wreszcie, wygląd idola zbruczańskiego nie pokrywa się z opisami posągu Świętowita.

Co wiemy o kulcie z Arkony?

W świątyni stał posąg ogromny, wielkością przewyższający postać ciała ludzkiego, czterema głowami i tyluż karkami wzbudzający zdziwienie, z których dwie w stronę piersi a dwie w stronę pleców zdawały się patrzeć. Zresztą wzrok umieszczonych z przodu czy z tyłu [głów], jedna w prawo, druga w lewo zdawały się zwracać. Brody były podgolone, włosy postrzyżone tak, że widoczny był zamiar artysty, aby przedstawić sposób, w jaki Rugianie pielęgnowali swe głowy. W prawej trzymał róg z rozmaitego kruszcu zrobiony, który kapłan znający się na ofiarach co rok napełniał miodem, aby ze samego stanu napoju mógł wywnioskować o obfitości roku przyszłego. Lewa ręka na boku wsparta tworzyła łuk.

Tak opisywał kącinę Saxo Gramatyk. Z obserwacji kronikarza można wywnioskować, że posąg przedstawiał postać o czterech niezależnych głowach i karkach z jednym ciałem (zwróćcie uwagę jak Gramatyk opisuje ręce trzymające róg i łuk). Przed odnalezieniem posągu tak też wyobrażano sobie zachodniosłowiańskie bóstwo. Ciekawą interpretacja opisu kronikarza jest rycina, którą w XVIII wieku wykonał francuski mnich Bernard de Montfaucon. Różnice między opisem posągu z Arkony i wyglądem posągu z Liczkowiec zauważyli też badacze, m. in. Włodzimierz Szafrański  i Aleksander Brückner. Z drugiej strony, należy pamiętać, że niewielkie posążki znalezione na Wolinie i w duńskim Svendborgu formą przypominają słynny zabytek ze Zbrucza.

Na brzmienie imienia Świętowita dużo światła rzuca jedna z bardziej absurdalnych historii Helmonda. Kronikarz przekonywał, ze Niemcy dawno już schrystianizowali Rugian, a ich patronem był Święty Wit. Kuriozalny pomysł jest jednak etymologiczną wskazówką na to jak powinno brzmieć imię tego boga.

Słowo „święty” początkowo nie miało charakteru religijnego. Przykładem tego jest staropolskie imię Świętopełk, oznaczające silny/mocny pułk. Analogicznie Świętowit oznacza „silnego pana”. Jak zwrócił uwagę Aleksander Bruckner, na Pomorzu „roiło się od nazw podobnych”, takich jak Jarowit, Rujewit czy Porewit.

Co z tego wynika? Przede wszystkim imię Świętowit pasuje formą do teonimów potwierdzonych w tym regionie. Oznacza to też, że imię to jest lokalne (o tym jaki ogólnosłowiański bóg może się pod nim kryć toczą się dyskusje, ale to temat na osobny wpis) i nic nie wskazuje aby jego kult sięgnął terenów dzisiejszej Ukrainy. Powodów żeby bezpośrednio wiązać z nim posąg z Liczkowców po prostu nie ma, a termin „Światowid” stanowi nazwę potoczną i niestety wprowadzającą w błąd. Ogromna szkoda, że dla większości Polaków do dziś pozostaje to bez znaczenia.

Źródło: http://duchtynia.pl/2015/06/czym-swietowit-rozni-sie-od-swiatowida/

35 komentarzy do “Czym Świętowit różni się od Światowida?

 1. -… Słowianie nie znali pojęcia :”świętego” w znaczeniu religijnym ponieważ idea Słowiańska jest ideą yogiczną czyli w 100% świecką. I dlatego analogicznie! nie znali pojęcia : bogowie ale wyłącznie pojęcie:półbogów do których zaliczali także demonów mających za cel zwalczanie półbogów.Światowid to praindyjski półbóg Brahma ,jako iż Polacy czyli Słowianie to lud indoeuropejski.Dlatego Lelewel nie popełnił żadnego błędu ,analogicznie jak nie znali półboga zwróconego … w 3 kierunkach świata z przyczyn logicznych -elementarnej dorzeczności.Pojęcie :Świętowit jest tzw.manipulacją religijną – dywersją prymitywną.

  • Święty oznacza Silny, Mocny (Patrz artykuł o Imionach Słowiańskich) – dlatego Świętowit oznacza Pan Najsilniejszy, Mocarny, Wszechwładca, Wszechmocny.
   Stąd m.in. córka Mieszka I miała na imię Świętosława, Sławiąca Siłę, co potwierdza jej życie, była to silna kobieta, która pewnym sensie podbiła Skandynawię.

   A mogę dowiedzieć się skąd się wzięła ta teoria że nie znali pojęcia bogowie? Bo wg mnie znali, tak jak znali także pojęcie półbogów czyli synów i córki bogów z m.in. ludźmi. M.in. stąd się wziął mit o Waligórze i Wyrwidębie (półbogowie), ale Mokosza czy Perun/Piorun to byli Bogowie.

   Moment… chcesz powiedzieć że Słowianie wyznawali wiarę pierwotnie dualistyczną, która przez wpływ kultury indyjskiej przekształciła się w trójpostaciową i czwórpostaciową? To w takim razie, skąd swarzyce? Ręce Boga, które jako znak są symbolem znanym z wykopalisk archeologicznych. To tylko dowód jak ważne byli bogowie o 4 twarzach.

  • Teoria pochodzenia Słowian poruszana jest stanowczo za rzadko. Dla tego tez jest mało opracowań naukowych. Jednakoz, te które istnieją udowadniają że, niekoniecznie, wywodzimy się z ludów indoeuropejskich. Odmienny genotyp. Ja uznaje nazwę Świętowit.

   • Jako naukowiec, historyk i biotechnolog zapewne wiesz, co piszesz na temat genotypu Słowian.Mówi o tym wyraźnie twoje poparcie dla germańskich Tańców Świętego Vita. Mącić czyste wody, to widać „święta „misja.
    A jaka jest teoria pochodzenia Germańskich szczepów? Napisz, panie Szaza.

  • oczywiście, że słowo „święty” doszło do nas wraz z sektą chrześcijańską.Jesteśmy na blogu słowiańskim , zatem bądźmy lojalni wobec naszej rodziny.Po co wsadzać obce naleciałości, wrogie i niszczące naszą słowiańską kulturę , sztukę i obyczaje. Jestem pełna podziwu dla Gruna.

 2. cyt:” A mogę dowiedzieć się skąd się wzięła ta teoria że nie znali pojęcia bogowie?”kon.cyt. Nie musisz się od nikogo dowiadywać …wystarczy że włączysz tzw.myślene logiczne na poziomie abc.Ponieważ Słowianie (Polacy) )czyli lud indoeuropejski -przybyły(… po ustąpieniu sprzed 12000 lat lodowca ) na teren Europy z półwyspu indyjskiego 5000 lat temu (z cesarstwa Bharata -warsa) w wyniku tzw :”Wędrówki Ludów -w celach kolonizacyjnych i misyjnych (:przeniesienia na teren Europy nauk Wed -cywilizacji Arian (kultury filozofii wedyjskiej)) – nie znali idei stworzenia świata – lecz wyłącznie ideę tzw.wtórnego stworzenia świata przez Brahmę (= Światowid …stąd 4 kierunki świata) – półboga … to nie mogli w żaden sposób znać pojęcia :bogowie w l.poj.i w l.mn. lecz wyłącznie pojęcie :półbogów.W ten sposób zamknięta została droga dla tzw.religijnych spekulantów umysłowych /w tym ateistóm / … możliwości wypaczenia iS jako yogicznej …przez przypisanie Słowianom znajomości pojęcia :bogów …jako realizacji od początku niedorzecznej światopoglądowo.Najwyraźniej pomyliły ci się tutaj 2 różne pojęcia: tzw Słowiaństwo ludowe baśniowe zwane pogańskim/religijnym/ … ze Słowiaństwem oryginalnym naukowym opartym na nauce Wed.Dlatego iS = Ring Logiki (… czyli na którym nie ma remisu w przeciwieństwie do ringu sportowego).

  • ,-… „…ze Niemcy dawno już schrystianizowali Rugian, a ich Rugian patronem był Święty Wit. Kuriozalny pomysł jest jednak etymologiczną wskazówką na…”kon.cyt. ———————————————————————————————————————————————————————W Średniowieczu miała miejsce jak powszechnie wiadomo tzw.epidemia taneczna -szerząca się wśród ludu wiejskiego , a która przeniesiona została do Europy z terenu półwyspu indyjskiego (Bangladeszu) jako tzw.zjawisko socjologiczno-kulturowe globalne.Epidemia charakteryzowała się objawami w formie ekstazy tanecznej kończącej się upadkiem na ziemię w fazie końcowej podobnej …do stanu epilepsji .Stąd patronem chorych na padaczkę jest Święty Wit a owe tańce zostały określone jako tzw.taniec św.Wita.Epidemią tego tańca były objęte całe wioski i miasta w Europie …jako jedynej szansy legalnej uzyskania … na czas trawania tańca …jakby rodzaju politycznej wolności dla ludności wiejskiej włościan … w tym czasie historycznym.Dlatego określony kronikarz niemiecki mógł dokonać nieprzypadkowego skojarzenia ,iż św.Wit był jakoby …bogiem Rugian – skojarzenia sugestywnego …ale od początku niedorzecznego .Jako iż Światowid u Słowian był półbogiem nr 1 (jako wtórny stworzyciel świata )któremu logicznie wszyscy pozostali półbogowie pozostawali podporządkowani hierarchicznie.Dlatego święty Wit … jako łacinnik … w żaden sposób nie mógł być … bogiem Słowian… z elementarnej przyczyny logicznej … światopoglądowej.

 3. cyt::To w takim razie, skąd swarzyce? Ręce Boga, które jako znak są symbolem znanym z wykopalisk archeologicznych.”kon.cyt. ——————————————- Jeżeli Słowianie znali tylko wtórne stworzenie świata – to logicznie w przypadku zastosowania pojęcia bogowie w l.poj w grę musiały wejść ręce w l.mn .A tedy podwójne ,potrójne itp.(Ring Logiki) a nie żadne …pojedyncze ,-…swarzyce (l.poj) … jest to pojęcie należące do Słowiaństwa ludowego baśniowego.

  • Stąd m.in. córka Mieszka I miała na imię Świętosława,”kon.cyt.——————————————————————————————- Tzn.przed chrztem Polski w 966 r. dostała takie imię z niedorzecznym nielogicznym etymologicznie nie Słowiańskim przedrostkiem czy … dopiero po tej dacie?Z przyczyn … politycznych?

 4. Tylko i wyłącznie Światowid. Po co to przeinaczanie staropolskich nazw? Komu na tym zależy? Brawo Grun! Jedyny Słowianin. Logika jest w nazwach. Niemiecki przekręt słowiańskiego imienia . Już dawno mówiłam, ze to zniemczona nazwa. Co to znaczy święto wit? Wita jakieś święto, a nawet nie wiemy jakie. Ktoś rzekł ,że to Święty Pan. No właśnie, a zapomniał dodać Jezus.
  Logika w nazwie jest widoczna – Światowid , zgodnie z nazwą i tym co posąg przedstawia, patrzy na cztery strony świata. Każdy słowiański bóg miał jakieś przeznaczenie, jakieś zadanie.Świętovit to nazwa zgermanizowana , pewnie specjalnie.Wszyscy Niemcy ją zajadle lansują. Złośliwość innych pod adresem Gruna jest widoczna.,Niemcom zależy na zniszczeniu Słowian.

   • Śmieszne! Chrześcijański , a przy tym germański święty Wit nie mógł być bogiem przedchrześcijańskim, słowiańskim. Skandynawskie naleciałości pozostawiam w Skandynawii.
    Światowid jest nawiązaniem do wszechwidzącego boga Kriszny. Świętych przywlekli ze sobą chrześcijanie , wymiatając słowiańskich bogów z ich gajów.Świat widzący dokoła , tak jak widział go Kriszna.
    Świato Wid- Świat Widzący z czterech stron, – ma sens. Bo tak ten posąg wygląda! Święty Wit był chrześcijańskim świętym.Potężny Pan = Święty Wit, powtarzam – po co nam tłumaczenie z polskiego na polski.
    Odnosząc się do Puscetusa to Swarog,Swarożyc, Lela, Perun, i inni akurat „wita” na końcu nie mają.
    Wypowiedziałam się na temat Światowida wielokrotnie,Nie ma sensu się powtarzać i nie ma sensu mnie przekonywać.Wit jest słowem germańskim.Słowianie nie są Germanami.
    Goat to germański bożek. Przerobiono go z gota, a w języku angielsku zabrzmiał jako gad.

   • Po co tłumaczy się z polskiego na polski?
    Nie tłumaczy się staropolski na polski.

    Skąd chrześcijanie wynaleźli w języku polskim słowo Święty?
    Przecież nie od Santa 😀

    Dlatego imię Świętowit jest jak najbardziej słowiańskie, nie chrześcijańskie.

    Pamiętaj, też że imiona najwyższych w wielu plemionach słowiańskich brzmiały inaczej, nie ma idealnie udokumentowanego panteonu słowiańskich Bogów, posiłkujemy się imionami z wielu plemion od tych zachodnich, przez południowych Słowian aż po najdłużej utrzymanych w tradycji na wschodzie.

    Imiona Bogów można poznać poprzez nazewnictwo miejscowości lub miejsc np. Mokoszowe Wzgórze w Dubrowniku.

  • Wiesz, że imiona Bogów nawet u Słowian były różne, czasem podobne, a czasem skrajnie różne, nie oznacza to naleciałości chrześcijańskich, mogą to być naleciałości skandynawskie, albo celtyckie.

  • Jaki znowu Światowid? Bogowie słowiańscy mają końcówki -wit tak jak Świętowit, Marowit, Rujewit, Jarowit, Borewit, Welewit, Siemowit.

   • Wit to akurat germańskie imię. Np. Wit Stwosz.Końcówka wit może podkreślać germańskość. Święty Wit był katolickim świętym, ulubieńcem germańskich chrześcijan. Przedsłowiański Światowid nie mógł nosić nazwy katolickiego świętego. Chrześcijanie nie nazywali słowiańskich „bałwanów” imionami swoich bohaterów. Chrześcijanie rąbali i palili wszystko co nazywali pogaństwem. Kto słowiańskich bogów nazywa po katolicku a do tego germańsku, sam sobie wystawia świadectwo pochodzenia. W Polsce, aż roiło się od Germanów różnego kalibru., takich Witów było na pęczki. Cały świat tasował swoje geny , imiona, zwyczaje, stąd nie dziwota, że w Polsce pojawia się Wit za Witem. Jarowit , to prędzej Jaromir,jak Kazimir. Siemowit czy Welewit śmierdzą germańskimi szczepami.
    Zawsze był Światowid, wzorowany na wszechwidzącym bogu hinduskim Krisznie. Święty Wit został o wiele później ugotowany w oleju czy w ołowiu..cóż, poległ za mit o rasistowskim baranie. Niech nikt się nie waży, żaden Niemiec, Żyd, czy przechrzta zmieniać , fałszować imion słowiańskim , przedkatolickich bogów! Złodzieje rabowali wszystko co im pasowało, ale nieszczęśnikom zabrakło pokarmu, by wypełnic zagubione 18 lat swojego zbawcy idola Jozuego. On się rodzi, ględzi jakiś czas o swoim koźle Panu ojcu, walczy z wymyślonym przez chrześcijan ,diabłem , przemienia wodę w wino, apotem znika…..pojawia się tylko zbolały na krzyżu, zmartwychwstaje, a potem niby to ulatuje w chmury jak rakieta, a inna wersja głosi , że wedle jego życzenia, zostaje przez swoich apostołów zjedzony na surowo. Stąd brak jego zwłok.

   • Natalia, pamiętaj że Germanie nie byli zawsze Niemcy. Tak jak Prusowie to nie są Niemcy.

    Wit znaczy Pan – nie oznacza że w innych regionach słowiańskich, był ten człon często używany.

   • Równie dobrze można podejrzewać końcówkę -wid o obce pochodzenie
    https://www.nordicnames.de/wiki/VID
    Czy na pewno imię Wit jest pochodzenia niemieckiego? Wygląda jak zniemczona wersja Witosława.
    Zarzuty wobec chrześcijaństwa absurdalne… Można wstawić dowolną religię i mieć do niej pretensje, bo się jej nie rozumie np.jakby ktoś mówił, że Marzanna się utopiła, a Thor podniósł kota, haha ale bajka, to są symbole, metafory, mające jednak rzeczywiste przełożenie na fizyczny świat.
    „Zawsze był Światowid, wzorowany na wszechwidzącym bogu hinduskim Krisznie”
    Nie. Świętowit po pierwsze jest Vishnu, ale nie jest na nim wzorowany, po prostu to ten sam bóg, znany pod różnym nazwami choć wspólnymi (od słowa wszystki, czyli świ- z czego świat i Świętowit i wszi z czego Vishnu). Krishna to właśnie Jezus, a w mitologiach też występuje pod różnymi nazwami np Gardunitis.

 5. Taniec świętego, potężnego, silnego Vita. I to się zgadza.Choroba często brana była za objaw boskości.. W niemieckiej gwarze i na niemieckie życzenie słowiański Światowid został zgermanizowany.Niemcy bez zastanowienia przeszli na watykańską smycz i przy pomocy obietnic – zdobycia nowych ziem i łupów, oraz zbawienia wiecznego za zbicie niewiernego lub poganina, ochoczo ruszyli z mieczem i ogniem na heretyków i tym podobnych, nie wyrażających chęci na miłość do krzyża, narzędzia śmierci wielu ludzi.
  Światowid nie tańczy. Ogląda świat z powagą na czterech obliczach.
  Szkoda czasu na przepychanki. One i tak nic nie wniosą nowego.Przypomina to chrystianizację na siłę. Słowianie się opierają a krzyżacy atakują .

 6. Blog polski -Opolczyk. No ,właśnie. Czy rzeczywiście nazwa zgodna jest z przekazywaną treścią, i co można wyczytać między wierszami. Ja widzę na ziemiach Polski Magnę Germanię, a także Świętovita. Bardzo się rozczarowałam.

 7. „Święty” oznacza silny, mocny,a „sun” oznacza słońce. Sun – to słowo angielskie. Z jakiego języka pochodzi słowo „święty”, skoro tłumaczy się je na język polski? Wit oznacza pana , W jakim języku? W Sumerze pan brzmiał An, lub En. W angielskim pan, to mister.

 8. Nie rozumiem skąd ten przeskok z święty do sun? Święty pochodzi z języka indoeuroepjskiego.
  Święty/o jest słowem uniwersalnym we wszystkich słowiańskich krainach. Nie ma żadnego pochodzenia z łaciny.
  Określeniem tym nadawano także imionom ludzi: Świętopełk czy też wciąż aktualne dzisiaj Świętosław.
  Święto oznaczało wielki dzień, wielki, dzień dla najwyższych. Dlatego ludzie świętują, wychwalają Bogów.

  Wit także.
  Dlatego mamy imiona takie jak Witold, Siemowit, Dobrowit, Gostowit, Jarowit.

 9. Wielu rzeczy nie rozumiesz, ale nauczycielem nie jestem. To nie jest przeskok, to porównanie – jedno jest tłumaczeniem i drugie jest tłumaczeniem z języka obcego na polski.Nie mam czasu na jałowe dyskusje.
  „Bogowie” pisze się małą literą.Nie jest to imię własne. Germanizowanie polskości to nie jest dzisiejszy przypadek. Te świętości faktycznie przybyły wraz z Krzyżakami. Nie są więc słowiańskie.Skoro święty jest taki uniwersalny, to czemu tłumaczysz z polskiego na polski cyt: /../ święty to silny, mocny/../ Światowid to Mocny Pan? A jakie miał zadanie? Bogowie mieli swoje zadania do wykonania. Jakie zadanie miał ów zgermanizowany Święty , Mocny Pan? Dodam, że słowo Wit jest tu również tłumaczone na język polski i oznaczać ma Pana. Więc w jakim języku brzmi nazwa Świętowit? Skoro tłumaczy się ją na język polski? Zapętla się pan we własnych sidłach. A mnie to już zaczyna śmieszyć.

 10. Pani Lajlo.
  Nie jest błędem pisanie słowa bogowie z dużej/wielkiej litery. Stosowanie takiego zabiegu jest poprawne gdy odnosi się to do słownictwa religijnego lub też abstrakcji.

  Dlatego należy stosować pewne zróżnicowanie:
  „Ten bóg sam jest słaby, ale razem z pozostałymi bogami może stać się silny.”

  W kontekście religijnym:
  „Katolicy wierzą w Boga, ale rodzimowiercy w wielu Bogów.”
  albo „Moi Bogowie przekazują mi mądrości, dlatego oddaje im cześć”
  etc.

  Gdzie ja napisałem że Światowid to Mocny Pan?
  Świętowit to Mocny Pan, a Światowid to Wszechwidzący.

  Wit nie jest tłumaczone. Święty czy wit są ogólnosłowiańskim słowami i są to raczej synonimy, a raczej archaizmy.
  Dlatego Świętowit brzmi w języku polski i znaczy to samo w języku Słowian, 100, 200 czy 1000 lat. Co najwyżej wymowa była inna, z racji tego że język ewoluował.

 11. Bogowie, tak jak ludzie, królowie, dyrektorzy, nauczyciele, lekarze, artyści, muzycy, architekci pisze się małą literą. Wielką literą nazywają swojego bożka Żydzi – Ja Pan, Bóg Izraela( chodzi tu o bożka Pana, opiekuna stad i pasterzy, lasów, gór) . Chcą w ten sposób podkreślić wielkość i wyjątkowość tej mitycznej postaci. Ale bóg to nie jest imię własne, bez względu do czego się ono odnosi, czy do bożka Pana, zwanego też niekiedy Jahwe, czy do Swaroga słowiańskiego. I tak ,jest bóg Swaróg,bóg Światowid, bogini Lela( czy też Leila) bogini Marzana. Nie musimy popełniać błędów biblijnych, i wywyższać swoich bogów. Jednakże jeżeli kogoś to nie drażni, niech pisze jak uważa. Pisze się jednak Ocean Wielki, bo Ocean wchodzi w skład nazwy dwuczłonowej.Podobnie tytuły książek np – Stara Baśń, Baśnie Tysiąca i Jednej Nocy…Słowo bóg, nie jest tytułem.Określa funkcję jaką dana istota sprawuje w swoim świecie.
  Jestem zmęczona tymi komentarzami. Blog jest praktycznie martwy.,Świat się wali i każdy martwi się jak przeżyć. Bogowie nie istnieją. Można się nimi pobawić podczas rozmów przy ognisku kiedy można oddychać powietrzem wolności, ale dzisiaj….
  Ano, nie istnieją…taka prawda, że zdani jesteśmy tylko na siebie. Jednakże barwne mitologie urozmaicają świat naszej wyobraźni.Wyrastają z naszej historii. Język ewoluuje , ale też się degraduje i zamiera.Słowo święty mnie irytuje, podobnie jak zbawca, grzech, pokuta, komunia święta,duszpasterz, baran, kozioł i gołąb…

  • Blog nie jest martwy, ale nie otrzymuje nowych treści. Blog byłby martwy gdyby twoje komentarze nie byłby dostarczane, a są cały czas moderowane, aby nie trafiały tutaj głupie wpisy, a ich jest dużo.
   Bogowie istnieją. Wystarczy trochę wiary, a przekonasz się. Ja się przekonałem, moje prośby spełniają.
   To że istnieją słowa które wprost odnoszą się do kazań chrześcijańskich, to nic nie zrobimy, nie prędko znikną z naszego języka… mogą nawet zniknąć dopiero za 1000 lat.
   bóg jak i pan, to nie jest nic co bezosobowo powinno pisać się z dużej, bo z jakiej racji.
   Chrześcijanie sobie nazwą ogólną dali także imię. Czyli bóg Bóg, albo bóg Pan Bóg – trochę śmieszne.

   Jednakże, wywyższanie bytów, poprzez język, ortografię, to tylko pokazanie różnicy między świętymi Bogami, a gromadą bytów abstrakcyjnych czy bogami.
   Dlatego bóg Jahwe, bóg Swarożyc ale też Bóg Ambrożego lub Bogowie Mieczysława .

 12. Można tak bez końca- istnieją, nie istnieją, istnieją, nie istnieją, ci bogowie. Jak ich zobaczę to powiem, że istnieją. Nie będę odbierać złudzeń tym, którzy w metafizyczne bóstwa wierzą.Ja w te rzeczy nie wierzę i nie należy mnie do tego przymuszać, bo to jest bezcelowe. Z czasem ludzie zaczynają traktować istoty z krwi i kości jako coś nadprzyrodzonego. Wpływa na to wiele czynników. Wojny, kataklizmy rujnujące cywilizację, budowanie świata na nowo, pamięć o dawnych królach.Zaczyna się o nich myśleć- jacy byli wspaniali…zaczyna się rzeźbić ich podobizny i z czasem przybierają postać „bogów”. Rodzi się też kult cargo. Sekty, jakie ludzkość sobie pozakładała, często dochodziły swoich praw w sposób bestialski.Nie będę tego wytykać palcem. To coś wie, kim jest i jak do tego doszło. Może czas, żeby wybrać się na Olimp… może kogoś się tam spotka.
  Mitologie miały swoje jedno źródło.Bynajmniej nie metafizyczne. Czas wszystko zmienia.
  Słońce świeci, Ziemia jest w ekosferze, dlatego energia gwiazdy, pod postacią światła i ciepła, jest dla nas na tyle łaskawa , że możemy egzystować. Jak słońce się wypali nastanie koniec życia w tym Układzie.
  Czy istnieją inne światy poza Ziemią, tego nie wiemy. Wszechświat nie ma początku ani końca. Fanatyzm jest chorobą niebezpieczną. Chorzy nie widzą i nie słyszą nic poza głosem swojego guru. Jak im każe skakać w przepaść , to skoczą.
  Moich antyboskich, głupich komentarzy już nie będzie.
  ps, Jahwe to pomieszanie w poplątaniem. To był bożek Pan, podobnie jak Mojżesz, rogaty i brodaty.,Mity jakich mało a przy tym bezczelnie odwracające kota ogonem, gdzie czarne jest czytane jako białe, a wrogość, dyskryminacja jako miłość, itp.
  Nikt nie nazywał swoich bogów przed powstaniem sekty chrześcijańskiej imionami chrześcijańskich świętych.

 13. Słowianie nie mogli nazwać swojego boga imieniem katolickiego świętego Wita. To by się bardzo Watykanowi nie spodobało, by pogańskie bałwany nosiły nazwy katolickich świętych. Światowid istniał przez pojawieniem się chrześcijańskich świętych.

 14. Wit oznacza Pan – nie oznacza że jest to imię świętego.
  O ile samo imię, np. Wit Stwosz może pochodzić bezpośrednio od imienia rzymskiego Wit, ale w słowiańskojęzycznych językach wit zawsze było łączone z innym słowem stąd pojawiały się imiona takie jak:
  Witold, Witosław, Dobrowit, Bogowit itp.

  Dlatego Świętowit jest jak najbardziej imieniem poprawnym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s