Czym Świętowit różni się od Światowida?


Światowid to nazwa pisma wydawanego przed II wojną światową, kin w Katowicach i Krakowie, marki pralek oraz sera. Tą nazwą bywa także określany posąg znaleziony niedaleko rzeki Zbrucz, ale w żadnym wypadku nie jest to imię czczonego na Rugii słowiańskiego boga.

zbruczidol

Teonim arkońskiego bóstwa znamy z łacińskich kronik, które nazywają go Zvanthevith. Wygląd odkrytego w 1848 posągu z kronikami skojarzył Joachim Lelewel, rozszyfrowując imię jako „Światowid”. Dla polskiego naukowca sprawa była jasna – głowy posągu skierowane są w cztery strony, więc patrzy na cały świat. Wypisz-wymaluj Światowid! A jednak Lelewel nie miał racji. Gdzie tkwi powtarzany do dziś błąd?

Zacznijmy od tego, że kult Świętowita (przynajmniej pod takim imieniem) nie funkcjonował w miejscu, gdzie odnaleziono słynny słup. Po drugie odkryta w Liczkowcach rzeźba nie przedstawia pojedynczego boga. Na ścianach słupa przedstawiono dziewięć postaci, z których pięć stanowią prawdopodobnie istoty wyższe. I wreszcie, wygląd idola zbruczańskiego nie pokrywa się z opisami posągu Świętowita.

Co wiemy o kulcie z Arkony?

W świątyni stał posąg ogromny, wielkością przewyższający postać ciała ludzkiego, czterema głowami i tyluż karkami wzbudzający zdziwienie, z których dwie w stronę piersi a dwie w stronę pleców zdawały się patrzeć. Zresztą wzrok umieszczonych z przodu czy z tyłu [głów], jedna w prawo, druga w lewo zdawały się zwracać. Brody były podgolone, włosy postrzyżone tak, że widoczny był zamiar artysty, aby przedstawić sposób, w jaki Rugianie pielęgnowali swe głowy. W prawej trzymał róg z rozmaitego kruszcu zrobiony, który kapłan znający się na ofiarach co rok napełniał miodem, aby ze samego stanu napoju mógł wywnioskować o obfitości roku przyszłego. Lewa ręka na boku wsparta tworzyła łuk.

Tak opisywał kącinę Saxo Gramatyk. Z obserwacji kronikarza można wywnioskować, że posąg przedstawiał postać o czterech niezależnych głowach i karkach z jednym ciałem (zwróćcie uwagę jak Gramatyk opisuje ręce trzymające róg i łuk). Przed odnalezieniem posągu tak też wyobrażano sobie zachodniosłowiańskie bóstwo. Ciekawą interpretacja opisu kronikarza jest rycina, którą w XVIII wieku wykonał francuski mnich Bernard de Montfaucon. Różnice między opisem posągu z Arkony i wyglądem posągu z Liczkowiec zauważyli też badacze, m. in. Włodzimierz Szafrański  i Aleksander Brückner. Z drugiej strony, należy pamiętać, że niewielkie posążki znalezione na Wolinie i w duńskim Svendborgu formą przypominają słynny zabytek ze Zbrucza.

Na brzmienie imienia Świętowita dużo światła rzuca jedna z bardziej absurdalnych historii Helmonda. Kronikarz przekonywał, ze Niemcy dawno już schrystianizowali Rugian, a ich patronem był Święty Wit. Kuriozalny pomysł jest jednak etymologiczną wskazówką na to jak powinno brzmieć imię tego boga.

Słowo „święty” początkowo nie miało charakteru religijnego. Przykładem tego jest staropolskie imię Świętopełk, oznaczające silny/mocny pułk. Analogicznie Świętowit oznacza „silnego pana”. Jak zwrócił uwagę Aleksander Bruckner, na Pomorzu „roiło się od nazw podobnych”, takich jak Jarowit, Rujewit czy Porewit.

Co z tego wynika? Przede wszystkim imię Świętowit pasuje formą do teonimów potwierdzonych w tym regionie. Oznacza to też, że imię to jest lokalne (o tym jaki ogólnosłowiański bóg może się pod nim kryć toczą się dyskusje, ale to temat na osobny wpis) i nic nie wskazuje aby jego kult sięgnął terenów dzisiejszej Ukrainy. Powodów żeby bezpośrednio wiązać z nim posąg z Liczkowców po prostu nie ma, a termin „Światowid” stanowi nazwę potoczną i niestety wprowadzającą w błąd. Ogromna szkoda, że dla większości Polaków do dziś pozostaje to bez znaczenia.

Źródło: http://duchtynia.pl/2015/06/czym-swietowit-rozni-sie-od-swiatowida/

Reklamy

9 komentarzy do “Czym Świętowit różni się od Światowida?

 1. -… Słowianie nie znali pojęcia :”świętego” w znaczeniu religijnym ponieważ idea Słowiańska jest ideą yogiczną czyli w 100% świecką. I dlatego analogicznie! nie znali pojęcia : bogowie ale wyłącznie pojęcie:półbogów do których zaliczali także demonów mających za cel zwalczanie półbogów.Światowid to praindyjski półbóg Brahma ,jako iż Polacy czyli Słowianie to lud indoeuropejski.Dlatego Lelewel nie popełnił żadnego błędu ,analogicznie jak nie znali półboga zwróconego … w 3 kierunkach świata z przyczyn logicznych -elementarnej dorzeczności.Pojęcie :Świętowit jest tzw.manipulacją religijną – dywersją prymitywną.

  • Święty oznacza Silny, Mocny (Patrz artykuł o Imionach Słowiańskich) – dlatego Świętowit oznacza Pan Najsilniejszy, Mocarny, Wszechwładca, Wszechmocny.
   Stąd m.in. córka Mieszka I miała na imię Świętosława, Sławiąca Siłę, co potwierdza jej życie, była to silna kobieta, która pewnym sensie podbiła Skandynawię.

   A mogę dowiedzieć się skąd się wzięła ta teoria że nie znali pojęcia bogowie? Bo wg mnie znali, tak jak znali także pojęcie półbogów czyli synów i córki bogów z m.in. ludźmi. M.in. stąd się wziął mit o Waligórze i Wyrwidębie (półbogowie), ale Mokosza czy Perun/Piorun to byli Bogowie.

   Moment… chcesz powiedzieć że Słowianie wyznawali wiarę pierwotnie dualistyczną, która przez wpływ kultury indyjskiej przekształciła się w trójpostaciową i czwórpostaciową? To w takim razie, skąd swarzyce? Ręce Boga, które jako znak są symbolem znanym z wykopalisk archeologicznych. To tylko dowód jak ważne byli bogowie o 4 twarzach.

  • Teoria pochodzenia Słowian poruszana jest stanowczo za rzadko. Dla tego tez jest mało opracowań naukowych. Jednakoz, te które istnieją udowadniają że, niekoniecznie, wywodzimy się z ludów indoeuropejskich. Odmienny genotyp. Ja uznaje nazwę Świętowit.

 2. cyt:” A mogę dowiedzieć się skąd się wzięła ta teoria że nie znali pojęcia bogowie?”kon.cyt. Nie musisz się od nikogo dowiadywać …wystarczy że włączysz tzw.myślene logiczne na poziomie abc.Ponieważ Słowianie (Polacy) )czyli lud indoeuropejski -przybyły(… po ustąpieniu sprzed 12000 lat lodowca ) na teren Europy z półwyspu indyjskiego 5000 lat temu (z cesarstwa Bharata -warsa) w wyniku tzw :”Wędrówki Ludów -w celach kolonizacyjnych i misyjnych (:przeniesienia na teren Europy nauk Wed -cywilizacji Arian (kultury filozofii wedyjskiej)) – nie znali idei stworzenia świata – lecz wyłącznie ideę tzw.wtórnego stworzenia świata przez Brahmę (= Światowid …stąd 4 kierunki świata) – półboga … to nie mogli w żaden sposób znać pojęcia :bogowie w l.poj.i w l.mn. lecz wyłącznie pojęcie :półbogów.W ten sposób zamknięta została droga dla tzw.religijnych spekulantów umysłowych /w tym ateistóm / … możliwości wypaczenia iS jako yogicznej …przez przypisanie Słowianom znajomości pojęcia :bogów …jako realizacji od początku niedorzecznej światopoglądowo.Najwyraźniej pomyliły ci się tutaj 2 różne pojęcia: tzw Słowiaństwo ludowe baśniowe zwane pogańskim/religijnym/ … ze Słowiaństwem oryginalnym naukowym opartym na nauce Wed.Dlatego iS = Ring Logiki (… czyli na którym nie ma remisu w przeciwieństwie do ringu sportowego).

  • ,-… „…ze Niemcy dawno już schrystianizowali Rugian, a ich Rugian patronem był Święty Wit. Kuriozalny pomysł jest jednak etymologiczną wskazówką na…”kon.cyt. ———————————————————————————————————————————————————————W Średniowieczu miała miejsce jak powszechnie wiadomo tzw.epidemia taneczna -szerząca się wśród ludu wiejskiego , a która przeniesiona została do Europy z terenu półwyspu indyjskiego (Bangladeszu) jako tzw.zjawisko socjologiczno-kulturowe globalne.Epidemia charakteryzowała się objawami w formie ekstazy tanecznej kończącej się upadkiem na ziemię w fazie końcowej podobnej …do stanu epilepsji .Stąd patronem chorych na padaczkę jest Święty Wit a owe tańce zostały określone jako tzw.taniec św.Wita.Epidemią tego tańca były objęte całe wioski i miasta w Europie …jako jedynej szansy legalnej uzyskania … na czas trawania tańca …jakby rodzaju politycznej wolności dla ludności wiejskiej włościan … w tym czasie historycznym.Dlatego określony kronikarz niemiecki mógł dokonać nieprzypadkowego skojarzenia ,iż św.Wit był jakoby …bogiem Rugian – skojarzenia sugestywnego …ale od początku niedorzecznego .Jako iż Światowid u Słowian był półbogiem nr 1 (jako wtórny stworzyciel świata )któremu logicznie wszyscy pozostali półbogowie pozostawali podporządkowani hierarchicznie.Dlatego święty Wit … jako łacinnik … w żaden sposób nie mógł być … bogiem Słowian… z elementarnej przyczyny logicznej … światopoglądowej.

 3. cyt::To w takim razie, skąd swarzyce? Ręce Boga, które jako znak są symbolem znanym z wykopalisk archeologicznych.”kon.cyt. ——————————————- Jeżeli Słowianie znali tylko wtórne stworzenie świata – to logicznie w przypadku zastosowania pojęcia bogowie w l.poj w grę musiały wejść ręce w l.mn .A tedy podwójne ,potrójne itp.(Ring Logiki) a nie żadne …pojedyncze ,-…swarzyce (l.poj) … jest to pojęcie należące do Słowiaństwa ludowego baśniowego.

  • Stąd m.in. córka Mieszka I miała na imię Świętosława,”kon.cyt.——————————————————————————————- Tzn.przed chrztem Polski w 966 r. dostała takie imię z niedorzecznym nielogicznym etymologicznie nie Słowiańskim przedrostkiem czy … dopiero po tej dacie?Z przyczyn … politycznych?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s