„Co każdy Słowianin wiedzieć powinien” Dragomira Płońska


 

500_500_productgfx_22731b74c54e6624c77c1676898fe84c.jpg

Jak wiecie blog Słowianie i Słowianowierstwo promuje różne treści, także książki, dlatego chciałbym po informować i zarazem zachęcić do zakupu książki-zeszytu naszej czytelniczki oraz komentatorki pani Dragomiry.

Jako że warto wspierać takie inicjatywy to sam tak czynię, niestety książka jeszcze nie trafiła w moje ręce więc nie jestem wstanie jej zrecenzować, ale poniżej przedstawiam wypis o zeszycie z bloga Dragomiry więc warto zapoznać się z tym do jakich tematów nawiązuje.

Ogólnie książka ma 164 stron, jest w formacie zeszytowym 14,5 x 20,5 cm, do kupienia w internetowej księgarni Armoryka lub oddziale stacjonarnym w Sandomierzu.

Tury w zaprzegu.jpg
Rys. z książki

Moi drodzy, jak z pewnością wiecie, pisałam książkę o historii Słowian. Praca nad nią, nie szła szybko, ponieważ bardzo drobiazgowo, dłubię się w haplogrupach (zaczynając od hg A), kulturach archeo, itp. Powstało już jej około 40%, ale w zeszłym roku w kwietniu, zarzuciłam pracę nad nią.

Oprócz tego pisałam sobie na inne okołosłowiańskie tematy. Początkowo miało to iść na bloga albo do w.w. książki. W pewnym momencie wpadliśmy z Adamem na pomysł, że z tych materiałów może powstać seria zeszytów/broszur, które będą suplementami do książki o historii. Poruszane w nich będą wszelkie tematy dotyczące Słowian. Mała (chuda) forma skróci czas ich powstawania, umożliwiając w ten sposób przekazywanie w nich aktualniejszej wiedzy. Pierwszy z tych zeszytów, o tytule Co każdy Słowianin wiedzieć powinien Zeszyt I, ukarze się przed wakacjami. Będzie dostępny do kupienia w sklepie internetowym wydawnictwa Armoryka (w formie papierowej lub ebook). Wiem, że jest to pewnego rodzaju niedogodność, iż książkę można nabyć tylko przez internet. Jednak, w inny sposób, nie byłaby możliwa taka forma. Wydawnictwo Bellona np. chciało, zrobić z tego leksykon, co było kompletnie bez sensu. W księgarniach stacjonarnych, miejsce na półce kosztuje, więc powinna na nim stać jak najdroższa, czyli grubsza książka. Dla księgarni internetowej nie ma to takiego znaczenia.

W Zeszycie I poruszone zostaną następujące zagadnienia:

– główne słowiańskie święta coroczne
– święta w życiu Słowian: kosopleciny, postrzyżyny, urodziny i imieniny, inicjacja na kobietę lub mężczyznę, krzest, inicjacje wojowników i wiedzących, ślub i wesele, pogrzeb i stypa (zdziwicie się, jak wiele z dawnych obyczajów przetrwało do dzisiaj, chociaż niektóre w mocno wypaczonej formie)
– słowiańskie imiona oraz znaczenie ich członów
– życie codzienne, w tym m.in.: od jak dawna Słowianie znają widelce, dlaczego rodziny jadały z jednej miski, co łączy stempel podporowy ze stemplem do robienia pieczątek
– organizacja społeczna
– prehistoria diety człowieka
– kto, gdzie i kiedy opracował technologię produkcji piwa, wina oraz octu
– jak wymyślono koło
– co pierwotnie oznaczało heta, wiśta, wio
– Germania i Germanie
– hg R1a
– czym jest genetyka populacyjna i genealogia genetyczna
– język Słowian i Ariów
– Słowianie a: wegetarianizm, ścinanie drzew, antykoncepcja, aborcja, seks, eutanazja, samobójstwo
– palenie wdów na stosie pogrzebowym męża
– wyjaśnienie pojęć: Chryz Tuz, obiata, ofiara, żertwa, kapła, ofiarnik, żerca, kapłan, wiedźma, lekar, lekarka, kobieta, ladacznica
– czym jest wiara, różnice między wiarą a religią
– główni bogowie, stworzenie świata, nawia, prawia i jawia
– cztery warstwy duchowości człowieka
i inne …

Zdradzę Wam sekret, że drugi tom (jeszcze niedokończony) będzie zdominowany przez tematykę wojskowości i broni.

Do pisania książki o historii niedługo wrócę. Ta przerwa była mi potrzebna, aby skoncentrować się na swoich życiowych sprawach, dla higieny psychicznej oraz umysłowej. W ostatnim czasie było też wiele odkryć archeologicznych i wyników badań genetycznych. Książka wzbogacona o nie będzie lepsza.

Gdy będzie wiadomo, kiedy dokładnie Zeszyt I się ukaże, zawiadomię Was.

Dragomira

1 komentarz do “„Co każdy Słowianin wiedzieć powinien” Dragomira Płońska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s