Perunowy Kwiat – opowiadanie


Perunowy Kwiat

 

Ptak w ciszy usiadł na gałęzi starego drzewa. Czyszcząc pieczołowicie pióra spoglądał, co czas jakiś, na siedzącą w cieniu listowia staruszkę i gromadkę młodych dziewczyn. Po polance wokół krążyły gęsi, a dzieci znużone zabawą przysiadły by odpocząć. Niektóre z nich od nowa zaplatać musiały warkocze, a tymczasem staruszka rzekła im tak:

– Opowiem ja wam historię, co za wiosen kilka i wam zda się bardzo, w noc taką jak ta, co była kilka dni temu. W Kupałę. Słyszała która o Perunowym Kwiecie, dzieciny?
Dziewczęta spojrzały po sobie i tylko przecząco pokręciły głowami, z zaciekawieniem przysuwając się bliżej do babki.

– To słuchajcie mię uważnie…

W noc kupałową, co najkrótsza jest w roku i tylko w tę właśnie noc jedną, na moczarach wykwita i w blasku księżycowym otwiera się biały kwiat. Kwiat Perunowy. Wiele ci on ma swych jasnych braci w tę noc, więc i nie raz się zdarza, że kto w las pójdzie z lubym, toć takowy znajdzie. Bodaj bogowie dali takich jak najwięcej, boć każden taki kwiat paproci w noc kupały daje dobrodziejstwa. Jest on przepowiednią urodzaju i dobrobytu dla szczęśliwców.  Ale jest, jako powiadają starcy, bajarze, władyki i żercy, a nawet guślarki, wśród tych białych kwiatów paproci jeden jedyny, co ma moc wybitną. Jako głosi legenda płatki jego liczne, bielutkie, własnym biją blaskiem, a woń z niczym nie daje się porównać. Różne bywają historie o mocy tego kwiatu lecz najwięcej mówi się, że kto kwiat ów odnajdzie i zerwie, temu się ukaże strażnik tegoż skarbu. Jakiż to? Otóż, Żar-ptak.

perun__s_flower_by_miell.jpg

Dziewczęta westchnęły głęboko z zaciekawienia, słysząc te słowa. Starowinka uśmiechnęła się, wzrokiem omiotła każdą z zadziwionych twarzyczek i poczęła mówić dalej.

Żar-ptak, drogie moje dzieciny, o tak. Ogromny, o piórach z płomieni i sylwetce tak pięknej, jak tylko piękne mogą być twory matki naszej ziemi, Mokosz. Mówią, że gdy kwiat zerwany zostanie, on przebudzi się z moczar i buchając blaskiem i płomieniem wzniesie się z krzykiem triumfalnym ponad głowy szczęśliwców. Mówią, że darem kwiatu jest jedno życzenie. Są tacy co twierdzą, że może być ich więcej, że prócz tego te same, jeno silniejsze dobrodziejstwa przynosi co kwiaty pomniejsze. Tak czy inszej Żar-ptak wysłuchać ma marzeń i sam z niemi aż do nieba ulecieć, gdzie wyjdzie na spotkanie wstającemu słońcu i bogom marzenia te przekaże. A oni życzenia te spełnią niezawodnie. Ponoć   gdy już wola zażyczona bogom będzie przekazana, o świtaniu, rademu znalazcy Żar-ptak ma ukazać się raz jeszcze na niebie i niczym jastrząb krzyknąć władczo by rychłe spełnienie marzenia obwieścić…

3cd34b57822d99923ae67e018b29bf69.jpg

Wszystkie serca zadrżały, nawet i babki, gdy się ponad głowami gromadki takiż krzyk jastrzębi rozległ. Uderzył powiew w listowie i stary, dostojny ptak zerwał się do lotu. Gdy go śledziły oczy dziewcząt, wszystkim zdało się iż łuna od słońca, ptaka tego otacza i oczyma wyobraźni obaczyły w nim Żar-ptaka z opowieści. Długą chwile trwała trwożna cisza.

Widzicie, dzieciny moje, jakaż to piękna legenda, że i ptakom podoba się… a kto z nas wiedzieć może, czy nie ten jastrząb właśnie w płomień by się mógł obrócić i Żar-ptakiem się okazać. Któż z nas wie czy nie zaśmiał on się ze swojej tajemnicy słuchając tej legendy…

– Ja się dowiem! Jak dorosnę, to znajdę ten kwiat i zapytam Żar-ptaka! – odezwała się nagle najmłodsza, ledwo siedmioletnia dziewczynka. Babka roześmiała się życzliwym głosem, po czym przysunęła do się głowę dziecka i ucałowała w czoło.

– Życzę ci tego z serca całego dziecino, byś kwiat ten znalazła…

Autor: Sibrien-chan
publikacja: 30 wrzesień 2013

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s