Ziemia dla rodzimowierców – projekt świątyni we Wrocławiu


W naszym środowisku coraz częściej pojawiają się pomysły zdobycia ziemi pod cele  obrzędowe. Jedni pozostają w marzeniach, a inni zbierają pieniądze na zakup ziemi, a inni starają się aby otrzymać ją od administracji państwowej. Niedawno doszło do podpisania umowy z fundacją WATRA z Wrocławia, którzy otrzymali działkę na której powstanie chram którego centralny budynek będzie miał powierzchnie 150m kw. i 6m wysokości. W całości wykonany z drewna.

15042124_1482130128468685_7940797997491428868_o
Wizualizacja wstępna

Niestety, ale prócz tego że udało się zdobyć ziemię to dopiero początek kosztów jakie trzeba zdobyć aby stworzyć w pełni funkcjonalne i reprezentatywne miejsce rodzimowierców, i ludzi krzewiący kulturę dawnych Słowian. Dlatego zapraszam serdecznie każdego kogo serce raduje słowiańskość i budowle ku czci Bogów Słowiańskich na wpłatę darowizny na budowę słowiańskiej świątyni.

Szczegóły  można dowiedzieć się na stronie fundacji WATRA gdzie wpłata jest możliwa poprzez Paypall oraz bezpośrednio na konto

Fundacja Na Rzecz Kultury Słowiańskiej Watra
ul. Chmurna 1A
52-121 Wrocław

Bank PeKao 43124067681111001058476508

https://watranews.wordpress.com/wsparcie-dla-watry/

lub na Zrzutka.pl:

https://zrzutka.pl/9d99a9/widget/23

Poniżej przedstawiam kolejne grafiki projektu oraz film z lotu ptaka miejsca które zostało podane w dzierżawę dla dolnośląskich rodzimowierców ku chwale Rodzimej Wiary w Polsce.

14713028_1455412321140466_6976829755320885128_o
Umowa dzierżawna między Fundacją Na Rzecz Kultury Słowiańskiej „WATRA” a Skarbem Państwa – Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej z Wrocławia.
15025594_1478843035464061_8055492627888157991_o
Wstępne pomysły wyglądu wnętrza. (Figura jest przykładem!)
wizualizacjachramu_1
Wygląd na tle okolicy.

wizualizacjachramu_2

Na pewno przypomnimy się jeszcze jak coś więcej zostanie przedstawione związku z tym projektem, tak samo jak każdy inny sukces jaki uda nam się osiągnąć.

Sława!

Link do mapki

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1w__w-S7pdbZBw9AJeKGcQxs0I38&ll=51.1292848%2C17.08064999999999&z=17

Reklamy

16 komentarzy do “Ziemia dla rodzimowierców – projekt świątyni we Wrocławiu

 1. Witam serdecznie, chciałbym się dowiedzieć kto jest twórcą tej świątyni i na czym sie opieraliście, aby ją zaprojektować

  Pozdrawiam

  Yasiek

 2. Poganie zrzeszeni w organizacji Watra chcą zbudować na Kowalach swoją świątynię. Będzie to pierwsze od tysiąca lat oficjalne miejsce kultu starosłowiańskich bóstw w Polsce. Świątynia powstanie nad Odrą w pobliżu Mostów Jagiellońskich.

  Choć w tym roku obchodzimy 1050-lecie chrztu Polski, okazuje się, że ruch rodzimowierców, a więc osób kultywujących starosłowiańskie wierzenia i tradycje ma się całkiem dobrze. W samym Wrocławiu i okolicy jest ich około trzystu. Działają w oparciu o Fundację na rzecz kultury słowiańskiej Watra. – Od piętnastu lat organizujemy słowiańskie święta. Teraz przyszła pora na własne miejsce, gdzie będziemy mogli to robić, bo do tej pory spotykaliśmy się tam, gdzie udało się wynająć jakąś salę – mówi Rafał Merski, prezes fundacji i zarazem jeden z żerców, czyli kapłanów. Świątynia zbudowana zostanie na Kowalach, w pobliżu Mostów Jagiellońskich nieopodal siedziby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej przy al. Jana Kochanowskiego. To właśnie od RZGW fundacja wydzierżawiła 800-metrową działkę. Jak informuje Paweł Banasik, radca prawny RZGW, działka została wydzierżawiona na 3 lata. Fundacja za rok wynajmu zapłaci jedynie 258 zł.

  Według wstępnych planów budynek świątyni będzie miał ok. 150 mkw i 6 metrów wysokości. Aby powstał, fundacja potrzebuje pieniędzy. – Pieniądze zbieramy od około miesiąca. Wyliczyliśmy, że potrzeba nam ok. 70 tys. zł. W tej chwili mamy 20 procent tej kwoty. Będzie to nieduży drewniany budynek stylizowany na świątynie dawnych Słowian. Informacje o tym jak powinien wyglądać czerpiemy choćby z wykopalisk na terenie Wrocławia, Szczecina czy słowiańszczyzny połabskiej – opowiada Rafał Merski. – Chcemy rozpocząć prace już wiosną. Marzeniem jest oddanie świątyni do użytku przed przyszłorocznymi Szczodrymi Godami (22 grudnia) – dodaje. Budynek nie będzie jednak wyłącznie miejscem kultu. Stanie się on również Centrum Kultury Słowiańskiej, w którym będzie można na żywo zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie. – Od kilku lat organizujemy spotkania, na których przybliżamy kulturę Słowian, uczymy tradycji, zwyczajów, pieśni. Pomagają nam w tym także grupy rekonstrukcyjne. Żywa historia najbardziej trafia do dzieci. Widzą jak to wyglądało i nie muszą sobie tego wyobrażać na podstawie opisów i książek – tłumaczy Merski. – Nie przejmujemy się głosami krytyki. Pielęgnujemy i utrzymujemy te tradycje przy życiu, bo wierzymy, że świadomość naszych korzeni buduje naszą tożsamość – dodaje.

  Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/kowale-stana-sie-centrum-poganskiego-kultu-nad-odra-powstanie-poganska-swiatynia,11630719/

 3. I chcecie wyciąć drzewa pod prostokątny budynek? Gaj tam zasadzka, altanki, kapliczki miejsce na spotkania i promowanie słowiańszczyzny a nie drzewa wycinać?!

  • Słowianie, także ci kultywujący wiarę w wielu Bogów, nie byli nigdy ekoterrorystami, wycinali drzewa pod domy, palisady, chodniki, a także pod swoje świątynie.

   Dlatego też budujemy chramy z drzewa, a są budowane po to aby, społeczność i goście nie marzli w zimę, mogli biesiadować i pracować wspólnie bez względu na aurę.

 4. mam 60 lat jestem drwalem -znam sie troche na ciesiułce n jestem z wrocławia – mam troche sprzetu podoba mi sie idea słowianskosci – raczej sceptyk religijny – ale panteizm popieram i nasze słowianskie tradycje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s