Sutari – zespół muzyki ludowej


Zespół spotkałem już ponad miesiąc temu i od razu mnie dziewczyny z zespołu muzyki ludowej SUTARI, zachwyciły swoim głosem, jak i muzyką. Czy ktoś spotkał ten zespół jeszcze? A może ktoś słuchał dziewczyn na żywo?

W sieci dziewczyny nagrały nie wiele piosenek w formie wideoobrazu,  które można obrzejrzeć online, ale te które nagrały są warte wysłuchania i prezentuje je poniżej, ale nie tylko obraz się liczy, na samym dole prezentuje cały album które bez przeszkód i w pełni można odsłuchać prosto ze strony Słowianie i Słowianowierstwo.

Na pierwszy ogień puszczę kawałek nagrany na żywiole i na święto Kupały, a że wciąż okres letni to można przypomnieć sobie miłe dźwięki z Kupalnocki:

Na stronie Sutari mamy następujący opis zespołu: Sutari tworzą trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru. Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”  zdobywając II nagrodę jury i nagrodę publiczności. Wkrótce potem został ogłoszony przez dziennikarzy specjalizujących się w muzyce etno/folk/world „Najciekawszym nowym zespołem roku 2012” a ich debiutancka płyta WIANO znalazła się w polskich i zagranicznych rankingach najciekawszych płyt 2014 roku, zdobywając również III nagrodę na Folkowy Fonogram Roku w konkursie Polskiego Radia. Zwyciężczynie 10. edycji „Battle of the Bands”, konkursu organizowanego przez jedno z największych wydawnictw z muzyką świata – World Music Network. Są także autorkami entuzjastycznie odbieranego przez krytykę i publiczność muzycznego performansu „Watermelon”.

 Muzyka zespołu powstaje w oparciu o ludowe pieśni polskie, litewskie a także własne kompozycje. Zachowując styl, temperament, melodykę, rytm a przede wszystkim treść tradycyjnych pieśni – bliską kobiety, inteligentną, atrakcyjną – trio wydobywa z nich współczesne elementy, brzmienia i interpretacje. 

 Sutari to siła trzech kobiecych głosów i bogatej wyobraźni muzycznej. Eksperymentują z brzmieniami, wplatając w śpiew różnorodne techniki wydobywania dźwięków, od mocnego ludowego śpiewania po miękki słowiański soul, szept lub okrzyk inspirowany ptasim zawołaniem.Dopełniają to instrumenty, niekiedy wydobyte z domych pieleszy, jak tarka, mikser kuchenny, klucze czy wanna wypełniona wodą

BASIA SONGIN śpiew, bęben obręczowy, wilcze basy, perkusjonalia, instrumenty codzienne (woda, tarka kuchenna)

 KASIA KAPELA śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne (deska kuchenna, nóż, kieliszek, butelki)

 ZOSIA BARAŃSKA śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne (mikser kuchenny, klucze płaskie)

Czas teraz na kolejną piosenkę o bardzo skocznej muzyce, ale także słowa z dużą dozą humoru i nauk 🙂 Czyli Chłopacy – o kawalerach szukających żeńczyń 🙂

„Przeproś Kasia Jasia, bo go przedrzeźniałaś, jak go nie przeprosisz to nie będziesz go miała.” to słowa kolejnej piosenki zatytułowanej Jeleń, wiadomo jaki:

Kolejny tytuł dosyć nietypowy, nie pasujący do całości o tytule Konik Morski, już nie tak skoczna piosenka, ale godna wysłuchania.

Wszystkie powyższe wideo z pieśniami pochodzą z albumu Wiano, a ten  album zgodnie z opisem autorek to:

WIANO

To muzyczny kolaż, w którym przeprowadzimy słuchacza przez różne przestrzenie dźwiękowe życia codziennego zarówno intymnego, bliskiego, dziejącego się za zamkniętymi drzwiami, jak i utkanego z radosnej krzątaniny i spotkań w większym gronie. Opowiadamy historie o tematyce uniwersalnej: miłości, tęsknotach, zawiści, często doprawione dowcipem. Śpiewamy w lesie, nad wodą, w kuchni, w łazience, na ganku, przygrywając na potańcówce czy też robiąc ciasto. Całość materiału jest żywym dialogiem z polską muzyką tradycyjną.

Na płycie oprócz SUTARI usłyszycie roztańczone kroki Natalię i Grzegorza Ajdackich, Pacmana smażącego jajecznicę, Piotra Kędziorka w mowie etnograficznej, burka wiejskiego z Wielkopolski, oraz to jak padał deszcz w Jagniątkowie, jak śpiewały ptaki w Radachówce i kapał kran w Zalesiu.

Więcej można posłuchać poniżej, m.in. Idzie Niedźwieć, Kuchenny, Kalina malina czy Piję winko oraz Mazurek. Bardzo przyjemny album:

Już od września tego roku ma być premiera kolejnej pieśni przy współpracy z Siostrami Bul.

 

Źródła artykułu:

http://www.sutari.pl/

https://sutari.bandcamp.com/album/wiano

oraz http://KEXP.ORG z OFF Festival Katowice

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s