Ostatni poganin z Jawornika – śladami potężnego Orgoňa


Głęboki Słowacki las, którym kryje się tajemnicza historia pogan może cię zaskoczyć.

W pięknych górach słowackich Javorniki, jest miejsce które wielu mieszkańców pełni nie zrozumieją o nazwie – Orgoňova Kyčera (Orgonowy Kiczor) . Kiczor, Kyčera to nazwa wołoska oznaczająca górę porośniętą lasem.

Orgon to tajemniczy pogański bohater, który spędził w tym miejscu swoje życie walcząc z wrogiem  jakim był nieunikniony nowy porządek świata.

83eb2a5929bcb5f3e8c2c00b3440decd.jpg

Beautiful Javorníky.

Człowiek który nie chciał się poddać

Orgoň_Averz_ČB-292x300.jpgOrgon był starym człowiekiem poświęcony pogańskiej tradycji swoich przodków. Kiedy chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać wśród społeczeństwa wokół niego, postanowił spakować rodzinę i najbliższych towarzyszy, i przenieść się gdzieś, gdzie mogliby żyć w preferowany przez nich sposób życia.

Osiedlili się położonym na stromym zboczu pobliskim szczycie, znany później jako Orgoňowy – życie nie było tam łatwe. Las wokół był gęsty, ciężka do uprawy gleba, zimy były długie i zimne. Ale najgorszym wrogiem był monarcha, który niestrudzenie wysył misjonarzy i celników co pchało Orgona i jego ludzi do granic możliwości.

Odszedł z burzą

LightningDevilsTower.jpg
Według legendy, Orgon ofiarował samego siebie jako ofiarę dla Peruna, potężnego boga burzy.

Bez względu na to, jak ciężko Orgon próbował, zmiana była nieunikniona. Dzieci szybko zaczął pragnąć łatwiejsze życie w szerszym społeczeństwie. Chcieli poznać kuszącą sztukę pisania i czytania, od przychodzących misjonarzy. Zaczęli się żenić chrześcijanami z okolicznych wsi i konwertować do ich religii. Sen Orgoňa się skończył. Nawet potężni bogowie jak Perun, Swaróg, Weles czy Świętowit wydawałoby się że już odchodzą, nieważne jak wielkie ofiary składał Orgon. Staruszek poczuł się zdradzony, opuszczony i bezużyteczny w nowym świecie tak bardzo wzgardzonym. A potem, pewnej nocy zimnej i deszczowej,  podczas najgorszej burzy jaką widziano kiedykolwiek wcześniej, Orgon zniknął na zawsze.

Plotki zaczęły rozprzestrzeniać się, że uparty stary poganin postanowił spróbować ostatnią rzecz możliwą do odwrócenia biegu historii – ofiarował się jako ofiara dla wszechmogącego Peruna, boga błyskawic i grzmotów. Historia uczy, że nic to nie pomogło i wraz Orgonem poganie w Javorníky zniknęli na zawsze.

Jednak jest coś, co przypomina nam o tym człowieku i jego wierze nawet dzisiaj – tajemniczy zapis runiczny wyryty na skałach na szczycie obecnie znany jako Orgoňova Kyčera.

 

20-1-758x561.jpg

19-794x1024.jpg

Sam zobacz

Jeśli kiedykolwiek odwiedzisz Jaworniki (miejscowość znajduje się w północno-zachodniej części Słowacji, na granicy z Czechami), nie należy przegapić szansy zobaczenia ostatniego bastionu Orgoňa. Najkrótsza trasa do Orgoňowej Kiczery rozpoczyna się w miejscowości o nazwie Horná Maríková. Najlepiej idąc żółtym szlakiem od przystanku autobusowego obok urzędu gminy.

10603801_473549206115903_7928764456507574248_n.jpg

Na malowniczym szlaku aż do lasu zobaczysz, piękne stare drewniane domy, wiele z nich porzucone dawno temu. Który wkrótce będzie łączyć się z niebieskim szlakiem turystycznym, który doprowadzi Cię prosto do szczytu Orgoňova Kyčera, która leży jakieś 960 metrów nad poziomem morza. Można podziwiać piękne widoki na otaczającą przyrodę w leśnych odstępach. Lub iść za tradycją Orgoňa i zostawić kilka zapisów tutaj – oczywiście nie trzeba niczego rzeźbić  w skałach, ponieważ jest konwencjonalna księga gości umieszczona specjalnie do tego celu.

Jednakże, jeśli chcesz zobaczyć tajemnicze runy Orgoňa, musisz przygotować się do pracy detektywa/archeologa,  bo skały zwane Šúvalky, są obecnie pokryte grubymi warstwami mchu.

10659440_473549149449242_7777003361494656780_n.jpg

 

 

Javornky-Orgon-Pagan-2.jpg

Źródło oryginalne: http://www.slavorum.org/the-last-pagan-of-javorniky-in-the-footsteps-of-mighty-orgon/

Author: 

Tłumaczenie: Lechosław Siewierski, Słowianie i Słowianowierstwo

3 komentarze do “Ostatni poganin z Jawornika – śladami potężnego Orgoňa

  1. „Historia uczy, że nic to nie pomogło i wraz Orgonem poganie w Javorníky zniknęli na zawsze.”

    Pobożne życzenie katoli, na szczęście nie prawdziwe. Tym bardziej „na zawsze”. Historia jednak pokazuje, że wcale nie „na zawsze”. 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s