Naukowy Bełkot o mitologii słowiańskiej


Dzisiaj Dawid Myśliwiec, videobloger prowadzący kanał na Youtube „Uwaga! Naukowy Bełkot!” opublikował film o nazwie Ziarno prawdy | Słowo na sobotę.

Stwierdziłem że warto zaprezentować takie podejście do naszej mitologii na naszej stronie, a możemy posłuchać m.in. o takich postaciach jak:

 • Południce
 • Czarownice
 • Wąpierze
 • Dziki Gon

 

Osobiście, zgadzam się z nim, bo większość mitologicznych stworów tak powstało np.

 • Centaury – ludzie-konie, powstały bo jeźdźcy na koniach z daleka wyglądali jak połączeni, a kultury które nie dosiadały koni, widząc takich jeźdźców mogli pomyśleć że są połączeni z końmi.
 • Południce – są jak najbardziej związani z udarem słonecznym, który może powodować zaburzenia psychiczne, zwidy. Wystarczy że podczas żniw zmarła jakaś młódka, świeżo po ożenku, lub przed, a późniejszych latach ktoś inny dostał udaru, i miał na kogo zganiać, czyli na zmarłą dziewczynę  hasającą po polu złotokłosów.
 • Wąpierz – tutaj są dwa wytłumaczenia czyli  choroba polfiria czyli wampiryzm, choroba która m.in. powoduje że człowiek jest bardzo wrażliwy na promienie słoneczne, odsłania się dziąsła. Co powodowało że tacy ludzie egzystowali tylko w nocy, próbując się leczyć próbowali pić krew. Wrażliwi byli także na allicynę czyli np. czosnek, oraz druga: czyli zwykły rozkład ciała, prowadzący prosto do tradycji całopaleń. Czyli niespalone ciało wykazywało różne efekty gnilne, które pobudzały wyobraźnię ludzi.
 • Dziki Gon – przyczyną jest gwałtowny spadek ciśnienia atmosferyczny, co łatwo się przekłada na ilość śmierci z przyczyn naturalnych.

unb - ziarnoprawdy

2 komentarze do “Naukowy Bełkot o mitologii słowiańskiej

 1. Zwróćcie uwagę, że w mitologii greckiej Centaury nie należą do kultury greckiej. Są to stwory pojawiające się gdzieś spoza tej kultury. Żyjące w gęstych borach, których teren grecki nie posiada.
  Co ciekawe, Centaury występują bardzo często, jako nauczyciele sławnych wojowników greckich.
  Właśnie min. dzięki mitom o Centaurach i stosunku Greków do konia można wydedukować gdzie koń został udomowiony.
  Nawet jeżeli Grecy wreszcie nauczyli się ujeżdżać konie, to i tak nadal nie potrafili je wykorzystywać tak, jak ludy północy – Słowianie.
  Grecy nie znali odpowiedniej techniki jazdy, a tym bardziej nie posiadali odpowiedniego oprzyrządowania do jazdy konnej.
  Grecy opanowali tylko w minimalnym stopniu technikę jazdy na oklep. Zatem, nie mogli i nie potrafili wykorzystać konia do tzw. walki z konia. Koń służył im jedynie jako środek powozu na pole walki.
  Grecy nie znali siodła, strzemion, a tym bardziej odpowiedniej uprzęży służącej powodzeniu koniem.
  Nie znali spodni, które zostały wynalezione przez Scytów, właśnie do jazdy konnej, jako ochrona nóg na przetarcia.
  Wiedza ta dotyczy również Rzymian, stąd tak wielkie powodzenie ataków konnych Scytów, Partów, Awarów i Hunów. Armią rzymskim koń również służył tylko jako środek transportu na pole walki, póżniej walczyli pieszo. Filmy pseudo-historyczne kłamią na temat szarży konnej Rzymian, czy ich walki z konia. To potrafili i mogli tylko wojownicy słowiańscy lub póżniej słowiańsko-germańscy.
  Jeżeli na filmie pseudo-historycznym zobaczycie Rzymianina jadącego konno w siodle ze strzemionami, to jest to oczywiste kłamstwo historyczne.
  Koń dla Słowian był przez tysiące lat czołgiem w technice wojennej. Jego kariera wojenna skończyła się dopiero w latach 40-tych XX wieku. Ale nie do końca.

 2. Wyobraź sobie w takim razie jak musieli Grecy reagować na widok Słonia, który był często wykorzystywany przez ludy Perskie, a służył w walce jak taran wśród żołnierzy; lub jak musieli reagować na bestie takie jak lwy, czy lamparty które także Persowie wypuszczali na wrogów podczas walki…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s