[video] Mitologia Słowian – Historia Bez Cenzury


Mamy serię video artykułów które opowiadają o mitologii słowiańskiej przez bardziej lub mniej znane osoby. Dzisiaj mam okazję zaprezentować wideo chyba najlepszego kanału o historii w sieci czyli Historia Bez Cenzury. Ekipa która przed każdym odcinkiem spędza godziny w bibliotekach aby rzetelnie przedstawiać informacje na temat opowiadanej historii i smaczków które nauczyciele z pewnością nie są skorzy do przedstawienia uczniom.

Wideo można obejrzeć pod adresem:

 

lub na stronie twórców:

http://www.movie-box.pl/228/Mitologia-Slowian.html

hbc_mit1

Ale za jakiś czas opublikują ten odcinek także na Youtube, więc podepnę pod ten artykuł, aby wyświetlał się bezpośrednio ze strony Słowianie i Słowianowierstwo.

Co do samego filmu, nie jest to pełna mitologia, temat na pewno nie jest wyczerpany, jest to tylko szereg informacji które mają zachęcić do odkrywania mitologii Słowian, a dla wielu pokazanie że Polacy nie gęsi a swój panteon Bóstw mieli. W filmie możemy usłyszeć o Swarożycu, Swarogu, o Mokoszy, Perunie, o Świętowicie oraz o demonach tj. Kusy, Południce, Rusałki, Strzygach i Wampirach. Tutaj ładnie powiedział że Wampiry stały się modne gdy zaprzestano palenia zmarłych na stosach.

Nie jest to wykład i widać że także nie czują się autorzy dobrze na gruncie z tak małą dokumentacja pisaną, ale dla tych co mają o wierzeniach Słowian nikłe pojęcie, albo ci  co uważają, że po chrzcie Mieszka cały lud stał się wyznawcą jednego boga, mogą dowiedzieć się że wcale tak nie było, a wręcz przeciwnie, że przez długie wieki ludzie wierzyli w wielu bogów.

hbc_mit2

http://www.movie-box.pl/228/Mitologia-Slowian.html

Autorzy filmu: Historia Bez Cenzury, mówcą jest Wojciech Drewniak

3 komentarze do “[video] Mitologia Słowian – Historia Bez Cenzury

  1. Jeżeli mowa o historii Słowian – Lechitów;Wandali;Sarmatów, to zapraszam do lektóry Pana Jana Bieszka – Trylogia Lechicka: Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna / Chrześcianścy królowie Lechii / Królowie Lechiccy i Lechici w dziejach oraz Pana Pawła Szydłowskiego – Wandalowie czyli Polacy. Miłego czytania.

    • Przedstawianie książek Szydłowskiego jako wartościowych pozycji jest lekką przesadą. Wiele z jego treści łatwo podważyć.
      Lektury Bieszka mimo że promowana przez nas swego czasu okazała się niestety klapą historyczną. Niestety, ale taka jest prawda.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s