Święto Dziadów, Samhain, Halloween – Święto Duchów Zmarłych


Święto Dziadów obchodzone jest wśród Słowian kilka razy do roku. Najbardziej znane są Dziady wiosenne i jesienne. W przeciwieństwie do świąt solarnych (równonoc i przesilenia letnie i zimowe) dokładna data obchodów Dziadów w przeszłości każdego roku wiązała się z fazą księżyca.

e808c2f03c16d534d7f35d498b6a8249

Nie było to święto „żałobne”, nie było też ono smutne i wypełnione żalem po zmarłych. Służyło przede wszystkim nawiązaniu kontaktu z przebywającymi w Nawii duchami zmarłych przodków. Jedną z metod nawiązania takiego kontaktu był taniec. Wprawienie się podczas tańca w trans umożliwiało kontakt z duchami przodków. Dzisiaj może szokować tańczenie w pobliżu grobów, ale tak było u Słowian i innych ludów pogańskich. Oni nie rozpaczali za zmarłymi a szukali z nimi kontaktu. Ważną częścią obrzędów było palenie przy grobach Świętego Ognia oraz ucztowanie na grobach/przy grobach zmarłych przodków.

Święto Dziadów miało duże znaczenie z kilku powodów. Nawiązywanie kontaktów z przodkami i zasięganie u nich rad było gwarantem kontynuowania przez żyjących w Jawii wiary, tradycji i kultury przodków, którzy odeszli do Nawii. Trwanie Słowian przy własnej tradycji przez tysiąclecia brało się m.in. dzięki tym obrzędom. To kontakty z duchami przodków i słuchanie ich rad stanowiło o niezmienności tradycji Słowian w myśl przekonania, że to co było dobre dla naszych przodków będzie dobre i dla nas. Dawało to siłę i wolę trwania przy słowiańskiej wierze, kulturze i tożsamości nawet po podbiciu Słowiańszczyzny przez mroczną, mściwą, i fanatyczną rzymską szubienicę.

Innym ważnym aspektem Dziadów związanym z nawiązywaniem kontaktów z duchami przodków była wiedza o Nawii i pewność tego, że duch/świadomość człowieka nie ginie wraz ze śmiercią ciała fizycznego. Przodkowie nadal żyjący w duchowej postaci w Nawii, a z którymi się kontaktowano, byli tego dowodem. Odbierało to Słowianom lęk przed śmiercią, tak typowy dla ludzi, którzy nie mają wiedzy o trwaniu ludzkiej świadomości w ciele duchowym po śmierci fizycznej.

W Europie celtycki rok dobiega końca 31 października. Święto Samhain (czyt. „sołejn”), „Koniec lata”, nie należy właściwie ani do starego, ani do nowego roku. Celtyckie święta zaczynają się w wieczorem, ponieważ Celtowie, jak Tolkienowskie elfy, liczyli dni od zachodu dnia poprzedniego (Słowianie też tak liczyli dni). Zatem noc i dzień 31 października i 1 listopada leżą na granicy dwóch lat, i jak każdy moment przejścia, unoszą zasłonę pomiędzy światem żywych i martwych, światem materialnym i duchowym. Jest to czas, kiedy dusze wracają na ziemię, prowadzone światłami zapalanymi dla nich przez żywych. To również czas wróżb, czas niezwykły, kiedy sprawy nie z tego świata są na wyciągnięcie ręki. Samhain, jak każdy sabat, łączy w sobie pozorne przeciwieństwa. W Polsce święto, zwane popularnie świętem zmarłych, odziedziczyło po dziadach i Samhain tylko jeden aspekt. To czas refleksji, zadumy, wspomnień,

Halloween eksponuje drugi aspekt Samhain. Wszechobecne dynie to pozostałość po świętowaniu ostatnich jesiennych zbiorów. Halloween to „koniec lata”, Zaduszki to „początek jesieni”. Anglosaska tradycja czyni Halloween czasem zabaw i szaleństw, odpowiednich dla „czasu poza czasem”, szparki między starym a nowym rokiem, podobnej do Saturnaliów. Każdy występuje w przebraniu, nie ma już niżej i wyżej postawionych, bogatych i biednych. Żywi mieszają się z martwymi, a wśród rozbawionych ludzi krąży śmierć, która nie potrzebuje maski. Szalone Halloween pozwala oswoić śmierć. Ludzie wkraczający w sezon ciemności musieli się z nią pogodzić. W sezonie zimowym umierało wielu ludzi, z zimna, z głodu, z osłabienia wywołanego brakiem witamin.

Dziś nie musimy się już o to martwić. Jednak coraz więcej ludzi czuje, że zbyt oddaliliśmy się od przyrody i pradawnego rytmu, który wciąż w nas tkwi.

Rodzimowiercy i Poganie Europy są próbą powrotu do dziedzictwa naszego gatunku. Koło roku pozwala nam powrócić do pierwotnej mitologii i pierwotnego pojmowania świata, jak pojmowali go nasi przodkowie i jak my, na głębokim poziomie naszej psychiki, wciąż go pojmujemy. oczywiscie przywrócenie świętowania słowiańskich Dziadów lub Samhain jest wyrazem naszej woli trwania przy naszej własnej pogańskiej kulturze i tradycji.

Jak za dawnych lat tak i dziś dobiega zmierzch, zapalam świecę-zgrabną, roztańczoną iskierkę, świadka mojego czuwania, moich postanowień, moich rytuałów. Smutny ten nowy rok dla mnie, nie zamknięty, nie zakończone ma sprawy, nie zebrane plony, nie ugaszone pragnienia – ale JEST przyszedł, jak zawsze, przyszedł rozliczyć mnie, obejrzeć moją pracę, ocenić jak daleko zaszedłem w tych 365 dniach podróży przez świat. I właśnie na jego powitanie, dziś w nocy chciałem życzyć Wam Wszystkim tego przede wszystkim, by Samhain i Dziady rozliczyło was pozytywnie. Byście patrząc ten jeden raz w roku do tyłu – tylko wtedy można, nie mszczą się za to Bogowie – poczuli szczęście i zadowolenie, spełnienie. Byście poczuli,że plony zostały zebrane do małego kłoska i że były obfite. Byście spojrzeli na swój dom i ocenili,że jest ciepły, ma pełną spiżarnię, uszczelnione okna przed zimą, jest przytulny, pełen światła, że ma ognisko domowe, które nie gaśnie nigdy. Byście najpierw zobaczyli,że macie dom, bliskich, rodzinę blisko siebie, tak,że można wziąć ich ręce w swoje ręce. By każdy kto jest wam bliski był z wami tej nocy i by była to Prawda a nie pozór. Życzę wam aby wszystkie dobre duchy, wszyscy wasi przyjaciele z zaświatów przepili do was kielich miodu pitnego, dumnie i spokojnie i radośnie, w tę noc. By podali wam dłoń przez rozchyloną w Samhain i Dziady kurtynę pomiędzy ich a waszym światem. Życzę wam wszystkich darów i błogosławieństw mogących spłynąć na człowieka, zwłaszcza zaś daru Miłości.

Życzę Wam aby Nowy Rok, który dziś w nocy będzie koronowany pod komnatą Nocy i jej gwiazd w obecności żyjących i nieżyjących okazał się dobrym, sprawiedliwym i łaskawym władcą, który ma dla was wiele szczęśliwych dni i nocy – aż do następnego Samhain, Dziadów i dalej.
Sława

Źródło: https://www.facebook.com/wolfthepaganpaths/photos/a.735974233188346.1073741828.735833963202373/816284755157293/?type=3&fref=nf

Korekty: Slaviceter

1 komentarz do “Święto Dziadów, Samhain, Halloween – Święto Duchów Zmarłych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s