Najsłynniejszą świątynią Słowian była Arkona na wyspie Rugii (Ranie).
Początki Arkony miały wziąć się sporu pomiędzy Trzygławem i Świętowitem, po kłótni Świętowit miał opuścić wyspę Wolin i popłynąć swą arką na Ranę (Rugię), miejsce do którego dotarł schodząc ze swej arki nazwano Arkoną właśnie.
Początki słowiańskiego osadnictwa na Rugii sięgają VII wieku, wówczas to plemię słowiańskie miało przybyć na wyspę z Wyszomirem Danogromcą, potomkiem Lecha I, który zasłynął z podboju Danii ściągając okup zwany dziś daniną.
Wyszomir Danogromca za bogactwa zdobyte z północy wzniósł na Rugii piękną świątynię dedykowaną Świętowitowi.
W Arkonie trzymany był święty biały koń, którego dosiadać miało nocami samo bóstwo. Arkona opływała w liczne bogactwa, do chramu zanoszono w darach wieńce dożynkowe, okazałe bursztyny, kosztowności, wonne zioła i szkatuły z kości zrabowane z Danii. To wszystko musiało robić ogromne wrażenie na ludności jak również na samym Świętowicie!
W owym czasie Rugia wielokrotnie skutecznie odpierała duńskie ataki. Jednakże pamiętnego dnia 12 czerwca 1168 Gród Świętowita został zdobyty a Arkona obalona. 13 czerwca na rozkaz duńskiego biskupa Roskilde Absalona zniszczony został najsłynniejszy posąg Świętowita z Arkony w miejscu tym wzniesiono świątynię chrześcijańską a kilkaset osób z grodu zmuszono prawdopodobnie przemocą do przyjęcia chrztu.
źródło: „Pogańskie tajemnice Pomorza” W. Mechło str. 50-54
Fot: Wybrzeże Rugii
Fot 2: „Chram Radogoszcza” obraz Siergieja Wasiljewicza Iwanowa (1864-1910)
Źródło RODZIMA WIARA: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=989592617721400&id=967930956554233