Babie Lato czyli Złota Polska Jesień


babie-lato-babie-lato-474368-largeCzy nie zastanawiało was nigdy dlaczego tą porę roku nazywamy Babie Lato? Są dwa wytłumaczenia, jedno dotyczy małych pajączków które w okresie ostatnich ciepłych dni roku migrują na czasem setki kilometrów wykorzystując wiatry ciepłych wyżów. Nici pajęcze to oznaka babiego lata.

Druga odpowiedź to w sumie uzupełnienie pierwszej, właśnie te ciepłe dni od września do października to efekt normowania się termicznego planety, dające nam jeszcze ciepłe i słoneczne dni.

Ale dlaczego Babie? Skąd to słowo? trzeba wrócić do korzeni lub po prostu do historii i naszego języka słowiańskiego. A konkretnie do dwóch określeń starości, jedna to dziad a druga baba. Stąd obchodzi się Dziady czyli Przodków lub Dziadek Mróz (akurat przychodzi pod koniec zimy czy w Lutym). A babcia to zdrobnienie od baby. Więc mówienie stary dziad lub stara baba co jest swoistym pleonazmem czyli masłem maślanym. W językach słowiańskich baba oznacza stare, więc BABIE LATO to nic innego jak STARE LATO. Analogicznie na wiosnę mamy okres Nowego Latka.

Więc babie lato to nie kobiece jak nie którzy myślą, że to ostatki kiedy się opalają. Ale po prostu nasi przodkowie uosabiali lato jako kobietę, Matkę Ziemię, Mokoszę. Ponieważ to właśnie w tym okresie ziemia wydaje najwięcej owoców. A zima? Zima jest uosobieniem mężczyzny, dlatego mówi się że zima jest sroga.

Niestety do ogólnego znaczenia w naszym języku słowo baba/dziad mają określenie pejoratywne, ale jej prawdziwe znaczenie spotykamy w nazwach geograficznych np.

Puszcza Babia (czyli stara puszcza – zwykle sosnowa), Babie Góry (ponieważ mamy ich więcej niż ta najpopularniejsza), Babi Dół (dzielnica Gdyni, dawniej wieś przy wąwozie), rzeki, potoki Baba. Wszystkie te nazwy pochodzą nie od kobiety, tylko od wieku tych miejsc. Jednakże nikt nie zdaje sobie sprawy że pierwotne znaczenie tego słowa ma właśnie szerokie zastosowanie w nazwach geograficznych nie tylko Polski.

Inspiracja (ale nie źródło): ATLAS NAZW GEOGRAFICZNYCH SŁOWIAŃSZCZYZNY  ZACHODNIEJ, Stanisław Kozierowski. Poznań 1935.

2 komentarze do “Babie Lato czyli Złota Polska Jesień

    • Idąc dalej, możemy stwierdzić że to bardzo stare słowo, oznaczające słowo STARE, acz jeżeli mowa o Babilonie to z akadyjskiego tłumaczy się jako Brama Boga. Można by rzec, że szczyty gór to są właśnie bramy do Bogów. Dlatego właśnie obrzędy obchodzi się na szczytach by nie tylko być bliżej swoje bóstwa fizycznie, ale także duchowo.

      Wawel prawdopodobnie też był miejscem kultu Bogów zanim przybyli chrześcijanie i wybudowali swoją świątynie. Co potwierdza że od zawsze dla miejscowej ludności była to Brama Bogów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s