Rodzimowiercy nie modlą się do „drzew i bałwanów” – Duchtynia


Bishop_Absalon_topples_the_god_Svantevit_at_Arkona

W miarę jak coraz więcej Polaków powraca do wiary przodków, coraz częstsza jest krytyka ze strony nieprzychylnych nam środowisk. Niestety częściej niż próba podjęcia dyskusji jest to złośliwe deprecjonowanie rodzimej duchowości i zwyczajne kpiny.

Rodzimowierstwo skupia wokół siebie tyle samo przychylnego zainteresowania, co pobłażliwej sceptyczności. W tym drugim przypadku często spotykamy się z próbami podważenia szczerości naszej wiary i podstaw tego wyznania jako istniejącej religii w ogóle. Jednym z powszechnych zarzutów jest podkreślanie tysiącletniej przerwy między chrystianizacją a współczesnością (co zresztą nie jest prawdą, bo pogański pierwiastek w ogromnym wymiarze przetrwał w kulturze ludowej, a pokrewne religie ludy ugrofińskie, Hindusi, Persowie czy Kalaszowie wyznają do dziś i nie są to „rekonstrukcje”, ale to temat na osobną dyskusję).

 

Żeby nie popaść w ogólniki przywołam jedną z bardziej przejaskrawionych i absurdalnych wypowiedzi, pod która podpisał się jeden z publicystów Parezji. Omawiając wybryki Roberta Winnickiego na Ślęży, autor w lekceważący sposób rozważał na temat dzisiejszych „pogan”. Bezcelowość rodzimowierczej duchowości argumentował rozwojem nauki. ” =O ile nie można wytykać naszym pradawnym przodkom, że wierzyli w boga piorunów, burz, wojny etc, o tyle w XXI wieku jest to już bezpodstawne” – napisał. Skąd ta bezpodstawność wiary? Ponieważ, jak zaciekle przekonywał, dzisiaj wiemy już, że „piorun to nie bóg, ale reakcja spowodowana konkretnymi czynnikami”.

Nie mam zamiaru w tym momencie rozpoczynać licytacji „która religia wie lepiej”, ani popadać w infantylny i zupełnie niepotrzebny konflikt między katolikami i rodzimowiercami. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ten dość częsty, powierzchowny tok myślenia i pytanie, które zadaje sobie wielu Polaków, którzy naszą religię poznali z mediów: „do czego oni się modlą i w co oni wierzą?”.

Nauka w żadnym wypadku nie jest wrogiem ani zaprzeczeniem religii etnicznych. Dzięki niej mogliśmy poznać przynajmniej część mechanizmów, którymi rządzą się zjawiska takie jak piorun, ale sprowadzanie boskiego pierwiastka tylko do tej fizycznej manifestacji jest po prostu śmieszne, i przypomina pogardliwe zapiski średniowiecznych misjonarzy. W takim założeniu umyka także szersza perspektywa. Rodzimowiercy nie modlą się do drzew, słońca i pioruna, tylko do wyższych bytów, które dały początek tym zjawiskom, a które są przejawami ich działania, a więc istnienia. Jeżeli kogoś nie przekonuje ludowa mądrość (której prostoty definiowania i pojmowania nie należy mylić wszak z prostactwem), może odnieść się do filozofii Arystotelesa piszącego o Pierwszym Poruszycielu (idei zresztą bardzo bliskiej chrześcijanom). Boskość tego systemu wrażliwy człowiek dostrzega każdego dnia, ma zresztą ona przemożny i bezpośredni wpływ na otaczające człowieka procesy w Przyrodzie. To, że zajrzeliśmy wgłąb atomu i przedstawiliśmy liczne teorie na temat funkcjonowania wszechświata nie zmienia faktu, że za oknem każdego dnia możemy podziwiać skomplikowany system, który jest kosmicznym fenomenem, w którym życie zawsze znajdzie sposób by się rozwijać i trwać.

Rodzimowiercy nie twierdzą, że Perun, bóg burzy, jest burzą. Rozumieją za to, że za burzą – zjawiskiem będącym częścią skomplikowanego mechanizmu – stoi boska inteligencja, która wprawiła ten mechanizm w ruch i go przenika, a Przyroda nie ogranicza się do widzialnych gołym okiem zjawisk. Oddając cześć Mokoszy nie czcimy tylko Bogini, ale całą sferę jej oddziaływania: świętość macierzyństwa, symbolikę ojcowizny, a także skomplikowaną strukturę wzajemnie powiązanych aspektów ludzkiego życia i Przyrody, takich jak wegetacja, płodność, cykliczność przekładające się bezpośrednio na życie ludzkie i wyrażane w kulturze. W Bogach dostrzegamy archetypy i symbole, o których brak pan Ćwikła (autor wspomnianego artykułu) nas posądza: na przykład Perun jest patronem męstwa, wojny, siły; jego przedstawienie jako zwyciężającego Żmija (które potem zachowało się w wizerunku św. Jerzego zabijającego smoka) odnosimy do zwycięstwa porządku nad chaosem, którego obaj Bogowie (smok reprezentuje tu Welesa) są ucieleśnieniem (podobnie jak katolicy odnoszą analogiczny mit do zwycięstwa dobra nad złem).  Perun związany jest z dębami – symbolem siły, męstwa, jurności, i wszystkich męskich przymiotów. Walcząc ze smokiem (Żmijem-Welesem) uwalnia ziemię, aspekt żeński. Reprezentuje tu więc rycerskość, odwagę i zwycięstwo. Czy brak tu symboliki równie prostej, co uniwersalnej, a jednocześnie przenikającej na wskroś naszą kulturę? Te przykłady możemy mnożyć jeszcze długo. Symbolika ta zapisana jest od wieków w naszej kulturze, jest blisko związana z ludzkim życiem w wymiarze biologicznym, przenika nas.

Pan Ćwikła stwierdził również, że rodzimowierstwo jest sprzeczne z nauką. Błąd. W odróżnieniu od wielu religii, dopełnia się z nią. Zawarta w nim ludowa wiedza odnosi się do rzeczy, które nauka dopiero odkrywa, i to tysiące lat później. Jest to wiedza pierwotna, zapisana w człowieku, znana mu intuicyjnie i interpretowana instynktownie. Słowem, człowiek wie, że Bogowie są. I wie gdzie ich szukać.

Dragomir i Ziemisław

Źródło: http://duchtynia.pl/2015/07/rodzimowiercy-nie-modla-sie-do-drzew-i-balwanow/

2 komentarze do “Rodzimowiercy nie modlą się do „drzew i bałwanów” – Duchtynia

  1. Po pierwsze – ciągle wrzucasz że to Słowianie „skopiowali” swoją wiarę z hinduskiej, a może to hindusi skopiowali od słowiańskiej? Więc Indra jest hinduskim odpowiednikiem Peruna.

    Po drugie… Rodzimowiercy nie oddają czci piorunowi czy słońcu, a ale Perunowi/Piorunowi czy Swarogowi… wyładowania i gwiazda jest symbolem Bogów.

    Po trzecie… jeżeli Perun, Mokosza czy Swaróg czy Świętowit oraz pozostali z panteonu są uznawane przez rodzimowierców jako Bogowie, to są bogami Słowian, a nie półbogami.

    Po czwarte… mylisz sobie ciągle wedy indyjskie z słowiańskimi.

  2. Jak mówi Swarożyc ludy wędrowne nie stworzyły żadnej religii to przywilej ludów osiadłych, najpierw powstała religia a z niej wyłaniały się różne dziedziny nauk. Panteon Bogów słowiańskich jest szeroki, to taka słowiańska drabina po której warto się umysłem wspinać. Można wierzyć w Boga ale konkretnego, samo określenie Bóg jest zbyt ogólne. Nadszedł czas Bogów Słowiańskich i nikt tego nie zmieni, ludzie nie mają na to żadnego wpływu. To są zmiany kosmiczne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s