Słowiańskie zwierzęta hodowlane – My Słowianie


10549853_394952124044977_8483273410530921605_oDzisiaj bez wątpienia na naszych stołach króluje wieprzowina i drób. Trudno wyobrazić sobie niedzielny obiad bez rosołu na kogucie i schabowego na drugie danie. Jednak nasi słowiańscy przodkowie mieli nieco bardziej wysublimowane gusta od naszych dzisiejszych. Jeśli chodzi o mięsiwo ich głównym pożywieniem była wołowina.

Znaleziska archeologiczne w okresu neolitu świadczą, że ludność żyjąca w tym okresie hodowała przede wszystkim bydło, które stanowiło ważną gałąź gospodarki. Badania przeprowadzone na znalezionych kościach, wskazują, że ponad 40% spożywanych zwierząt stanowiła krowa. Bydło było istotnym elementem nie tylko pożywienia, bowiem o jego ogromnym znaczeniu świadczą ślady pochówków kultowych. Jeszcze w dobie wieków średnich ucztowano głównie w wołowej pieczeni.

 

Powszechna dzisiaj świnia znajdowała się na drugim miejscu. Dopiero w nowożytnych czasach nastąpiła zamiana ról i wieprzowina strąciła na drugie miejsce wołowinę. Bydło pasło się przede wszystkim w lasach i na nadrzecznych łąkach, gdzie miało zawsze dostęp do wodopoju. Natomiast świnie hodowano przy domu, czasem po prostu w wydzielonym miejscu chaty.

Kolejnym, dzisiaj trochę zapomnianym zwierzęciem hodowlanym była koza i owca. Ta pierwsza służyła bardziej ubogiej ludności, a drugą chowano przede wszystkim na wełnę. Mięso tych zwierząt miało raczej uboczne znaczenie, gdyż z kozy pozyskiwano głównie mleko z którego następnie produkowano sery.

SONY DSC

Nie pomyślcie, że dawniej obchodzono się zupełnie bez drobiu, bo tak nie było, jednak nie stanowił on tak dużego odsetka hodowli i pożywienia, jak rzecz ma się współcześnie. Ibrahim ibn Jakub zapisał, że spożywano głównie gęsi, a mniej wagi przywiązywano do kur, które trzymano przede wszystkim ze względu na jajka.

Już w średniowieczu niewielką rolę odgrywało myślistwo. Wpływ na to miało ukształtowanie terenu, bowiem w głębokich kurpiowskich puszczach istniało osadnictwo myśliwskie. Jednak na terenach nie obfitujących w lasy dawno minęło wraz ze wcześniejszą epoką.

Źródło: B. Gierlach, Sanktuaria słowiańskie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s