Teatr Obrzędów Słowiańskich – Trzcinica 2015 – 12 września


Trzcinica, gród słowiański – mapa

https://www.google.pl/maps/place/Trzcinica/@49.7561028,21.4798744,11.09z/data=!4m2!3m1!1s0x473db6bc94ccc993:0x21f5b878183a8f94

 

phpThumb_generated_thumbnail

 

Hasło tegorocznej edycji, Utracone dziedzictwo jest szansą na zaprezentowanie dawno zapomnianych tradycji, związanych z obrzędowością i zwyczajami Słowian. Wkraczając na arenę dziejów na przełomie V i VI w . po Chr. lud ten zajął znaczne terytoria Europy. Dzięki nielicznym źródłom pisanym z okresu wczesnosłowiańskiego mamy wgląd w system wierzeń Słowian. Przytaczając Prokopa z Cezarei dowiadujemy się, że „jeden tylko bóg, twórca błyskawicy, jest panem całego świata i składają mu w ofierze woły i wszystkie inne zwierzęta ofiarne. […] Oddają ponadto także cześć rzekom, nimfom i innym jakimś duchom i składają im wszystkim ofiary, a w czasie tych ofiar czynią wróżby”.

Dzięki badaniom archeologicznym, podczas których odkrywamy relikty świątyń, posążki bogów, przedmioty kultowe, a także obrządek pogrzebowy rekonstruujemy dawną obrzędowość słowiańską. Bardzo pomocne są analizy etnologiczne oraz językowe, dzięki którym możemy podejmować coraz lepsze próby rekonstrukcji tej trudnej do uchwycenia dziedziny związanej z wiarą duchową, obrzędowością   i tradycjami słowiańskimi. Zaproszone grupy, zajmujące się rekonstrukcją życia okresu wczesnego średniowiecza, podejmą próbę inscenizacji dawno zapomnianych obrzędów i tradycji. Podczas naszej imprezy zostaną zaprezentowane m.in.
– Dziady Wiosenne,
– Święto Jare,
– Święto Plonów,
– Perunica
oraz obrzędy związane ze sferą życia codziennego czyli
– narodzinami dziecka,
– zaślubinami
– i śmiercią.

Zostanie poruszona symbolika i funkcja drzew, a także innych elementów przyrody, które czcili Słowianie. Całość dopełni śpiew, taniec i muzyka obrzędowa. Pokazom dynamicznym towarzyszyć będzie komentarz dotyczący roli poszczególnych rytuałów i sposobów ich przeprowadzenia. Celem wydarzenia będzie próba rekonstrukcji systemu wierzeń Słowian, tematu, który jest ulotny, a jedynie częściowo żywy w kulturze ludowej. Inscenizacje odbędą się na terenie parku archeologicznego oraz na grodzisku.

W sali edukacyjnej odbędzie się prelekcja dotycząca stroju Słowian pt. „Moda wczesnośredniowieczna”, czyli strój słowiański jako utracone dziedzictwo. Będzie miała także charakter otwarty i dynamiczny. Omówiony zostanie ubiór damski i męski wraz z akcesoriami  i ozdobami. Komentarz uzupełniony będzie o pokaz strojów. Kobieta i mężczyzna będą prezentować poszczególne, zrekonstruowane elementy stroju słowiańskiego. Na wystawie stałej w skansenie prezentowane są sylwetki ubrane w rekonstrukcje strojów z okresu wczesnego średniowiecza, zarówno damskich jak i męskich, zróżnicowanych także pod względem statusu społecznego i piastowanej funkcji. Elementy ozdób wykorzystywanych we wczesnym średniowieczu eksponowane są w sali wystawowej. Jest to część srebrnego skarbu, odkrytego na grodzisku. Daje to doskonałą możliwość porównania oryginalnych zabytków odkrytych w Trzcinicy, z zabytkami z innych terenów słowiańszczyzny oraz z prezentowanymi na wystawie rekonstrukcjami. Wizyta w sali wystawowej będzie uzupełnieniem prelekcji o stroju.

Tematyka naszej imprezy kompleksowo wpisuje się w tegoroczne hasło – Utracone Dziedzictwo. Jest to niepowtarzalna szansa, aby na miejscu jednego z najstarszych grodów słowiańskich zaprezentować teatr obrazujący utracone zwyczaje i obrzędy naszych przodków. Podczas imprezy zwiedzający będą mogli przekonać się, ile z tradycji słowiańskiej jest obecne w dzisiejszym świecie. Dla najmłodszych zostanie przygotowany historyczny plac zabaw oraz zajęcia w Salce Małego Odkrywcy. Impreza Teatr Obrzędów Słowiańskich skierowana jest do zróżnicowanej grupy odbiorców; turystów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych, w tym dzieci i młodzieży szkolnej. W czasie jej trwania zaprezentowane będą inscenizacje, pokazy, prelekcje, podczas których każdy, bez względu na wiek zaczarowany będzie tajemniczym światem wierzeń i obrzędów wczesnośredniowiecznych Słowian.

Jan Gancarski,

Dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015 – inauguracja wojewódzka
Skansen Archeologiczny  Karpacka Troja w Trzcinicy

Teatr obrzędów słowiańskich

Program:

12 września 2015

 11.00 powitanie gości

11.15 – 12.00     Narodziny dziecka

12.30 – 13.30     Swadźba

14.00 – 16.00   Dąb – Wyraj i Nawia – pochód na grodzisko, inscenizacja na majdanie

16.30 – 17.30     Perunica  – Święto Wojowników

18.00 – 19.00     Pochówek Wodza wraz z Dziadami – Świętem Przodków

19.00                 Noc Kupały

Żródło: Europejskie dni dziedzictwa

640px-Karpacka_Troja

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s