Błędne ogniki


11215802_387101888163334_2235429187121653453_nNa przestrogę, co by Wam się z drogi nie zbłądziło, kiedy będziecie wracać z czerwcowych ognisk. Pamiętajcie OGNIKI są wśród nas!

Błędne ogniki to zjawisko dostrzegalne nocami nad bagnami, torfowiskami i mokradłami. Owe zjawisko ma postać niewielkich światełek unoszących się nad powierzchnią. Ogniki od wieków w kulturze ludowej związane były ze sferą nadprzyrodzoną oraz światem duchów i demonów.

Słowianie nazywali je różnie w zależności od regionu, dlatego możemy się spotkać z następującymi nazwami: świeczniki, ogniki, świczki, świetliki bagienne. Świeczniki interpretowano dwojako. Mogły to być dusze zmarłych, albo palące się skarby. W pierwszym przypadku opowiadano o duszach zmarłych, często miały one należeć do nieochrzczonych dzieci, które jako „psotniki” sprowadzały ludzi z suchej drogi na mokradła. Niekiedy mówiono po prostu o złych duchach, które biegają ze światłem po wertepach i czasami płatają figle spóźnionym wędrowcom. W drugim przypadku, oczywiście nie mniej popularnym w ludzkich wierzeniach, zapalanie błędnych ogni przypisywano diabłu, strzegącemu ukrytych na bezdrożu skarbów. A na widok błyskających płomyków mówiono: „diabeł skarby pali”.

ignis_fatuus_by_ravirr17-d3lh7jrIGNIS FATUUS (głupi ogień) to łacińska nazwa nadawana błędnym ognikom. Legenda głosi, iż światełko towarzyszy duchowi kowala o imieniu Will, tak niegodziwego, że odmówiono mu prawa wstępu zarówno do nieba, jak i do piekła, a jego duszę skazano, aby błąkała się po bezdrożach przyświecając sobie drżącym płomykiem. Tradycje związane z ignis fatuus omawia szczegółowo Katherine Briggs w „A Dictionary of Fairies” (1976).

ŚWIATEŁKO QUINNA to australijska odmiana świetlików. Objawia się jako tajemniczy, fosforyzujący płomień o rozmiarach dużego ptaka, który przez pewien czas zatacza koła w powietrzu, po czym nagle znika. Światełka Quinna ukazują się najczęściej w buszu. Znane są liczne relacje ludzi, którzy próbowali je ścigać, a nawet strzelać do nich z broni palnej, oczywiście na próżno. W Australii pojawiają się także tak zwane światełka min-min, które zdają się tańczyć między grobami na cmentarzach.

ŚWIETLIKI to jeszcze odmiana błędnych ogników. Są one drgającymi czerwonymi światełkami podobnymi do płomyka świecy i pojawiają się w miejscach, gdzie ktoś niebawem ma umrzeć. W kilku krajach Europy świetliki uznawano niegdyś za dusze znamienitych wojowników strzegące skarbów, które włożono im do grobów.
Puki_i_Bledne_ognikiKolejnym rodzajem ogników są TRUPIE ŚWIECE – niezwykłe światełka przypominające płomień świecy znane pod tą nazwą w Walii (canhywallan cyrth). T. Charley uważa, że z kształtu trupiej świecy można wywnioskować wiek osoby zagrożonej śmiercią (bowiem podobnie jak świetliki pojawiają się one w pobliżu domu, do którego zbliża się śmierć). Jeżeli światełko jest małe i niebieskawe – umrze dziecko; jeśli zaś duże i czerwone – osoba dorosła. Duży rozmiar trupiej świecy oraz jego bladoniebieski lub biały kolor to zapowiedź śmierci chorowitego starca. Canhywallan cyrth widywano w Walii wielokrotnie. Jeden z niezwykłych przykładów przytacza Charley w książce „News from the Invisible World”(1896):
„Wielebny pastor Davis nadesłał mi relację o trupiej świecy. Pisze on: Żona mego zakrystiana, kobieta wiekowa i rozumna, leżąc w łóżku, postrzegła niedawno na końcu stołu niebieskawą świecę. Trzy czy cztery dni później przychodzi jakiś jegomość i pyta o jej męża. Wyciąga coś spod płaszcza i rzuca z plaskiem na koniec stołu, dokładnie tam, gdzie ukazała się świeca, były to ni mniej, ni więcej, tylko zwłoki poronionego dziecka!”


W rzeczywistości zjawisko błędnych ogników związane jest z samozapłonem gazów (głównie metanu) wydobywających się z gnijących szczątków roślin i zwierząt, lub też ze zjawiskiem bioluminescencji występującym u owadów z rodziny świetlikowatych.


Źródło: T. Wróblewski, Demony i wyobrażenia demonologiczne.

http://ciemna-strona-dnia.blog.onet.pl/2005/08/25/bledne-ogniki/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s