Latawiec i Latawica


1399090_171187463088112_625718634_o (1)Słowiańskie demony mające wpływ na zjawiska atmosferyczne – wiatry, utożsamiane z duszami poronionych dzieci, wisielców, skazanych złoczyńców. Wyobrażane je sobie jako wielkie, czarne ptaki. Ginęły podczas burzy rażone przez pioruny.

Uważano je za demony szkodzące ludziom, jednak istniała możliwość uzyskania poparcia latawca – wystarczyło się pomodlić, rzucić zaklęcie bądź da ćstraszydłu obfity poczęstunek. Od tego czasu stawał się on demonem domowym, który sprzyjał mieszkańcom, np. mógł on dmuchać młynarzowi w skrzydła wiatraka, zabierając przy okazji podmuchy konkurencyjnym młynarzom.

Pozytywny wizerunek latawców zaczęło przełamywać chrześcijaństwo, które latawca zaczęło kojarzyć z wielkim, sprośnym diabłem powietrznym, napastującym nocną porą uczciwe i bogobojne niewiasty, zmuszając je do popełnienia grzechu nieczystości. Podobny los spotkał żeńskie latawice, przez co dziś słów latawiec i latawice używamy na określenie osób rozwiązłych seksualnie.

Podania o latawcach i latawicach:
„Latawiec też jest z narodu czartowskiego na ziemi a na powietrzu się chowa. Jedno, iż często na się bierze ciało obłudne, w cieniach się chowa jak nietoperz albo kret. Używają też jego posług baby i wszystkie czarownice i rozmowy z nim miewają w cieniu, tak że jedno drugiego nie widzi, jeno pomaca.”

„Niekiedy wraz z burzą i wichrem, skazani pędzić po bagnach, trzęsawiskach itd., robią przeraźliwe wrzaski, które grom zagłusza. Czasami też w miejscu, gdzie skonały, bardzo żałosnym głosem wołają: chrztu!”

Źródła:
Leonard Pełka, Polska demonologia ludowa
Barbara i Adam Podgórscy, Wielka Księga Demonów Polskich – leksykon i antologia demonologii ludowej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s