Słowiańskie imiona


Dzisiaj artykuł WŁASNY o słowiańskich imionach został zaktualizowany,  został wzbogacony o setki imion oraz ich znaczeń w dzisiejszym czasie.

Zapraszam do ponownego przeczytania lub przejrzenia artukułu 🙂

https://slowianowierstwo.wordpress.com/2015/01/11/popularyzacja-imion-slowianskich-czyli-polskich/

Reklamy

2 komentarze do “Słowiańskie imiona

  1. Cieszy mnie, że gdzieś w Polsce jest człowiek, który uważa, iż należałoby powrócić do nadawania słowiańskich imion swym dzieciom. Ja sama mam na imię Maria Teresa. Taka była potrzeba rodziców. Imiona babć. Na szczęście moja córka ma na imię Radochna. Byłam bardzo uparta od początku ciąży. Zdania otoczenia były różne i raczej nieprzychylne… część traktowała to jako żart, bo przecież z pewnością nie zrobię takiej krzywdy swojemu dziecku. Inni widząc przekonanie w oczach podsuwali mi swoje propozycje. Najczęstszym argumentem było ” a weź wybierz proste polskie imię”… tylko, że jak bardzo polsko traktować Marię… Małgorzatę… Annę. Nie są to rodzime imiona przecież. Radoszka jest i imię jak najbardziej do Niej pasuje. Rodzina i znajomi oswoili się, bo wyboru nie mieli… a niektórzy nawet przyznają rację, że imię trafione.

    • Na wybór imiona wpływ od wieków miał kościół, w pierwszych wiekach rodzice wybierali słowiańskie imię, ale na chrzcinach otrzymywali imię dziecka takie jak im ksiądz poda. Dlatego jak takie dziecko dostawało się do szkoły lub służbę kościelną, to posługiwało się drugim imieniem. Potem z czasem, drugie imię przeszło w pierwsze imię i tak imiona zostały zpolonizowane.

      W tym katalogu są także imiona słowiańskie które zostały zlatynizowane. Jako że są zbierane z spisów, kronik napisanych przez duchownych katolickich, a ci wiadomo… nie potrafili zawsze, napisać poprawnie imię np. to się stało z imieniem Tomisław gdzie faktycznie imię powinno brzmieć Domisław. Albo nasze swojskie imię Jędrzej zamienili na Andrzej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s