Miesiąc – Lipiec


Siódmy miesiąc wg kalendarza gregoriańskiego.

Dlaczego siódmy miesiąc roku zwykliśmy nazywać lipcem? Tym razem wytłumaczenie jest proste – początkiem lipca możemy już obserwować kwitnące lipy. Motywacja ta na rodzimym i polskim gruncie była na tyle mocna, że nie wykształciło się za wiele obocznych nazw. Lipiec zwano też dawniej lipniem. Nie znane są staropolskie nazwy, które pozwoliłyby spojrzeć na ten miesiąc pod innym kątem.

W innych krajach słowiańskich możemy odnaleźć podobnie brzmiące nazwy, por. ukr. ‚липень’ (lypenʹ), biał. ‚ліпень’. Kaszubi miesiąc ten określają jako lëpinc. Lipy jednak zaczynają już kwitnąć w drugiej połowie czerwca, przez co dla Chorwatów już czerwiec to lipanj. Przejściowy charakter zjawisk przyrodniczych sprawił też, że lipiec dla Czechów to červenec,

Pozostałe kraje słowiańskie przejęły terminologię łacińską, gdzie nazwa Iulius została nadana na cześć Juliusza Cezara. Przykładami takich nazw są: słowac. júl, słoweń: julij, serb. јул (jul), bułg. юли (yuli), ros. июль (iyul’). Cieszmy się, że i tym razem jesteśmy w grupie narodów, które zachowały rodzime nazewnictwo.

Przysłowia mawia, że gdy w lipcu słońce, to plaże są gorące. Pamiętali o tym Górnołużyczanie, którzy lipiec nazwali przyjemniejszą nazwą ‚pražnik’. Cóż, czerwiec był miesiącem smażenia (przyp. smažnik i smažki), teraz przyszła pora na prażenie. Udanego wakacyjnego wypoczynku życzymy zatem wszystkim naszym Czytelnikom.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s