Samouczek języka nowosłowiańskego


indoeuropean-languagesChciałbym przedstawić projekt który istnieje od pewnego czasu jakim jest język Nowosłowiański, Neoslavonic, Novosloviensky lub Interslavic-Medžuslovjanski, Międzysłowiański. Jest to niekomercyjny projekt, stworzony z myślą o wszystkich Słowianach (ale nie tylko). Język nowosłowiański skonstruowany jest strefowo, aby ułatwić bezpośrednią komunikację między użytkownikami słowiańskiej grupy językowej. Grupa ta obejmuje język rosyjski, ukraiński, rusiński, białoruski, polski, łużycki, czeski, słowacki, słoweński, chorwacki, bośniacki, czarnogórski, serbski, macedoński, bułgarski oraz różne dialekty. Ponad połowa terytorium Europy jest zamieszkana przez społeczności posługujące się językiem słowiańskim. Na całym świecie żyje około 400 milionów osób pochodzenia słowiańskiego.

Inicjatywy tworzenia wspólnych języków było dużo, powstają wciąż nowe, a ten jest dowodem na swoiste zapotrzebowanie i promowanie swoistego globalizmu słowiańskiego. Warto zainteresować się tym językiem, bo wiemy już że każdy z języków Słowian zachowuje pewne słowa które nie zaginęły pod naporem zapożyczeń z innych języków latynizacji, amerykanizacji, germanizacji czy francyzacji. Chociaż z tego co wiem, serwis opiera się o słowa najpopularniejsze w danym języku i przykłada mniejszą wagę do źródłosłowia, to nie znaczy że tak będzie zawsze. Tak jak każdy inny, i ten może się rozwijać w lepszą stronę, mają zespół zainteresowanych osób z własnego kraju. Autorzy wysuwają także wnioski że pretendentami do uniwersalnego języka słowiańskiego są tak naprawdę tylko dwa: polski i rosyjski. Ponieważ nie tylko chodzi liczbę mieszkańców, liczbę użytkowników danego języka, ale także bogactwo literatury współczesnej i historycznej. (m.in. dlatego na naszej stronie powstała Biblioteczka/Księgozbiór z materiałami dawnych pisarzy).  Jak już po części powiedziałem, jest to doskonały projekt do zjednoczenia narodów słowiańskich i ułatwienie wspólnego dialogu.

A co do konstrukcji…

Konstrukcja języka nowosłowiańskiego opiera się na trzech następujących zasadach:

  1. Aby udostępnić gramatykę i wspólne słownictwo jak najbardziej  podobne współczesnym językom słowiańskim w celu stworzenia uniwersalnego języka, który Słowianie mogą zrozumieć bez wcześniejszej nauki.
  2. Aby był łatwym do nauki językiem dla tych, którzy chcą go używać aktywnie.  Aby nie-Słowianie mogli używać tego języka jako klucza do drzwi do wielkiego świata słowiańskiego. Wierzymy, że wiedza  o nowo-słowiańskim (NS) umożliwia zarówno Słowianom jak i nie-Słowianom większe pasywne (np. otwarte, odbiorcze) zrozumienie i lepsze poznawanie żywych języków słowiańskich.
  3. Język nowosłowiański (Neoslavonic – Interslavic) kontynuuje tradycję dawnego języka staro-cerkiewno-słowiańskiego (SCS).  SCS to pierwszy literacki język słowiański.  Zostały sztucznie opracowany w IX wieku przez dwóch bizantyjskich misjonarzy greckich: św.  Cyryla i Metodego, którym przypisuje się standaryzację słowiańskich dialektów, których używali do tłumaczenia Biblii i innych tekstów kościelnych.  Był narzędziem chrystianizacji słowiańskich narodów.  Język staro-cerkiewno-słowiański jest nadal często stosowany przez Kościół prawosławny, a czasem także przez rzymsko-katolicki w wielu krajach słowiańskich aż po obecne dni.  Język nowosłowiański został zaprojektowany jako zmodernizowany i uproszczony SCS, ale wciąż jako wystarczająca i  kompatybilna wersja języka staro-cerkiewno-słowiańskiego.

Więcej na ten temat znjadziecie w http://pl.neoslavonic.org/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s