Wieszczy


10443387_352933231580200_4260058650415440634_nWieszczy to istota, która przynależała jednocześnie do świata ludzi i demonów. Nazywano tak człowieka, który urodził się z zębami. Pospólstwo uważało, że taka osoba za życia wie wszystko i dla tego była nazywana Wieszczym. Dzieci, które rodziły się z zębami przepowiadały klęskę. Kiedy Wieszczy umierał, to krew w jego żyłach tętniła nadal. Według niektórych podań wstawał w nocy i dzwonił, a jak daleko głos dzwonów ludzie słyszeli, tak daleko ludzie wymrą. Co ciekawe klątwa dotyczyła tylko osób, które były w tym samym wieku, co Wieszczy w dniu śmierci.


Inne legendy mówią, że Wieszczy po śmierci wychodzi z grobu, wędruje kościelnym cmentarzem i wspina się na wieżę kościelną. Stając na niej wrzeszczy wymieniając imiona różnych ludzi a „ jak daleko słychać jego krzyki, tak daleko ludzie umierać muszą.” We wsi Ostrzeszowo zanotowano: „Gdy z dwojga chłopców przyjaciół, pobratymców i rówieśników, umrze jeden, wówczas ten umarły jako Wrzeszczy wchodzi w nocy na wieżę bliskiego kościoła, i stamtąd wrzeszczy strasznym głosem na okolicę. Głosem tym przyciąga do siebie, czyli wywołuje śmierć wszystkich w równym wieku z nim będących młodzieńców, a naprzód towarzysza.”

Aby unieszkodliwić Wieszczego należało odciąć mu głowę i wsadzić między nogi. Inni układali takiego człowieka w trumnie głową do dna i wbijali sierp w kark lub na szyje, aby nie mógł wstać. Człowiek, który rodzi się z zębami po śmierci staje się upiorem. Jednak czy Wieszczy i Upiór to, to samo, tego nie wiemy.

O. Kolberg, Dzieła wszystkie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s