Kwiecień – miesiąc


DLACZEGO CZWARTY MIESIĄC ROKU NAZYWAMY KWIETNIEM?
Nietrudno się domyślić tej etymologii – Brückner nazwę ‚kwiecień’ wyprowadza od kwiatów, które w tym miesiącu zaczynają być szczególnie widoczne. Prasłowiańskie *květьńь to po prostu okres kwitnienia roślin – stąd też ukraiński ‚квітень’ oraz czeski ‚květen’ (oznaczający maj). Białoruska nazwa również została utworzona od kwiatów, jednak w tym przypadku podstawą był inny rdzeń – красавік (krasavika) od краска (kraska).

Dawniej kwiecień był też nazywany łżykwiatem (formy oboczne: łżekwiat, łudzikwiat) – nazwę tę należy wywodzić od złudnej natury tego miesiąca, w którym rozkwitające rośliny nie muszą koniecznie wiązać się z wiosennym ciepłem. Kwiecień nazywano też brzeźniem od brzóz, nazwy te możemy kojarzyć ze słowiańskimi nazwami marca: czes. březen oraz ukr. березень. Od dębu z kolei został utworzony derywat ‚dębień’ (staropolska nazwa kwietnia), którą można kojarzyć ze współczesną czeską nazwą tego miesiąca – duben.

Tradycyjne na tle całej słowiańszczyzna wyróżnia się Chorwacja, która swoją nazwę „travanj” utworzyli od traw. Pozostałe kraje słowiańskie, podobnie jak większość krajów europejskich, przejęły terminologię łacińską, w której Aprilis wywodzono od czasownika „aperire” oznaczającego otwieranie. W tej porze roku ziemia „otwierała się”, rozpoczynał się okres wegetacji.

Kwiecień jest to miesiąc kojarzony ze zmienną pogodą. „Kwiecień plecień poprzeplata, trochę zimy, trochę lata” – któż z nas nie słyszał tego powiedzenia? Innym przysłowiem opisującym ten sam problem jest „Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje”. Cóż, miejmy nadzieję, że tym razem Wielkanoc spędzimy bez śniegu i lepienia śniegowych zajączków.

Reklamy

1 komentarz do “Kwiecień – miesiąc

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s