Chram, Kącina, Kupiszta – Obiekty sakralne Słowian


10984065_344479122425611_6347314928093457678_n

Przedchrześcijański typ budowy sakralnej u Słowian.

Chramy, zwane też kącinami, pełniły wśród dawnych Słowian rolę miejsca spotkań, nabożeństw, modlitw i wróżb. Pierwotnie funkcję miejsca odprawiania wszelkich rytuałów pełniły wśród Słowian tzw. święte gaje, jednak czasem powstawały również typowo pogańskie budowle sakralne. Słowo ‚chram’ jest do dzisiaj synonimem dla świątyni w wielu językach słowiańskich (białoruski, rosyjski, ukraiński, czeski i bułgarski).

Przyjęło się sądzić, że pogaństwo słowiańskie nie zdołało na terenach polskich rozwinąć się do tego stopnia, by wykształcić liczną warstwę kapłańską. Język polski zna jednak takie słowa jak ‚żerca’ bądź ‚wołch’, zatem z tym rozwojem wierzeń pogańskich na polskich ziemiach wcale nie musiało być tak najgorzej. Można spekulować nad tym, czy brak w Polsce śladów po chramach należy tłumaczyć niskim stopniem rozwoju pogaństwa czy też jest to rezultat bezkompromisowej chrystianizacji. Być może we wczesnym średniowieczu nie powstawało za wiele tego typu budowli (za sprawą świętych gajów), jednak z całą pewnością stawiano na terenach polskich takie budowle w czasie tzw. reakcji pogańskiej (zapewne na wzór praktyk chrześcijańskich).

Główny ośrodek kultu Świętowita mieścił się w Arkonie na Rugii. Tam też znajdowała się najbardziej znana kącina. Dziś na próżno możemy szukać materialnych śladów po tego typu budowlach na terenach Polski, jednak liczne przekazy ustne zdają się potwierdzać istnienie tego typu budowli na naszych ziemiach. Gdyby tak pogrzebać w historii różnych miejscowości, byłoby można odnaleźć wiele dowodów na to, że wiele chrześcijańskich kościołów powstało w miejscach, gdzie dawniej stały pogańskie chramy.

vv151 chram-radogoszcza

dom ze slonecznym talizmanem

Reklamy

2 komentarze do “Chram, Kącina, Kupiszta – Obiekty sakralne Słowian

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s