Życie seksualne mężczyzn poza małżeństwem


Gwary to skarbnica niebanalnych określeń, nazw, często nieznanych dla osób mówiących tylko i wyłącznie językiem ogólnopolskim. Pewne sfery życia od zawsze otoczone były tabu, nie należało mówić o nich głośno. Zapraszamy na nowy cykl wpisów, czyli tabu w dialektach polskich.

Na pewno dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że lista określająca kobietę źle prowadzącą się jest bardzo długa. Jednak liczba nazw dla mężczyzny wykraczającego poza ramy przyjętej obyczajowości jest dość nikła. Trudno nawet określić, czy występuje wśród nich jakiś jeden unikalny wyraz.

Mężczyznę uprawiającego seks poza małżeństwem praktycznie we wszystkich gwarach nazywano POGONIOCZEM „Że ce nie je wstid zadawac sã z takim pogonioczem”. Inne określenia to: ROZPUSTNIK „Stari rozpustnik zepsuł mie córkã” lub SPÓŹNIKIEM albo BRZËDALCEM. Niekiedy o rozpustnym mężczyźnie mówiono, że jest BUKLINEM „Buklin to je taki chłop, co swoją obrobi i eszcze wëjeżdża na zarobek”. Oczywiście gwary kryją jeszcze inne nietuzinkowe określania, a oto one: WŁÓCZELNIK „Włóczelnik ma co tidzeń jinszą”; PSIARZ/PSZIORZ „Ten psiarz lata za babami jak pis za sukami”; MAŁPOWNIK lub MAŁPISZON; RZËPCZIŃSKI lub RZËPCZOCH albo KĘTROCH „Ten kętroch swoją kobietę ostawił, a teraz za inszą łazi”.

Istnieje również seria określeń mających za podstawę słowo BABA, jednak z kontekstu można wywnioskować, że chodzi tutaj o mężczyznę określanego mianem rozpustnika. BABCZAK „Babczok uż ma swoi lata, a jeszcze furt za dziywami pogląda”; BABCZYK „Babczyk to chłop, co za babami lato, tylko babów mu dać”; BABIARZ „Babiosz, bo lubi baby kochać, całować. Juź s trzecio baba ma dziecko, taki on babiasz”.

W gwarze można odnaleźć słowa używane względem homoseksualistów, jednak jest ich bardzo mało, a właściwie dwa: PICHUR „Ten pichur sã nie bãdze żenił” lub CEPŁY BRAT, co jest kalką z języka niemieckiego.

Źródło: A. Krawczyk-Tyrpa, Tabu w dialektach polskich.

1 komentarz do “Życie seksualne mężczyzn poza małżeństwem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s