Główny Urząd Statystyczny czyli spis wyznawców z 2011 roku


Otrzymałem dzisiaj taką wiadomość od Głównego Urzędu Statystycznego z ilością rodzimowierców czy pogan wszelkiej maści podczas Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 roku. Jak zostało zauważone, jest to grupa reprezentatywna, ale faktyczna.

GUS_logoWarszawa, 16.02.2015 r.

W nawiązaniu do e-maila z 03.02.2015 r. Departament Informacji przekazuje w załączeniu dane oraz informuje, że dane o przynależności wyznaniowej ludności Polski, podobnie jak większości cech badanych w Narodowym Spisie Powszechny Ludności Mieszkań 2011, zostały ustalone na podstawie spisu reprezentacyjnego, obejmującego około 20% mieszkań w kraju. Zastosowana metoda reprezentacyjna, która umożliwia odpowiednie uogólnienie rozkładów większości badanych cech, ma pewne ograniczone możliwości w zakresie opracowania rozkładów badanych cech na poziomie małych jednostek terytorialnych, ale także pod względem precyzyjnego estymowania parametrów statystycznych w odniesieniu do rzadkich zjawisk, jak np. niektóre rzadkie identyfikacje wyznaniowe. Stąd w prezentowanych wynikach zastosowane są różnego rodzaju grupowania małolicznych kategorii (kategorie typu „inne”). Na przykład w dotychczas publikowanych wynikach spisu dotyczących wyznania prezentowano szczegółowo dane dla konkretnych rodzajów deklaracji wyznaniowych liczących co najmniej 500 przypadków. Jednak dla potrzeb dalszego upowszechniania informacji o wyznaniu przygotowano odpowiednią klasyfikację deklaracji wyznaniowych, a także przewidziano obniżenie kryterium dotyczącego liczebności oraz pokazywanie rzadkich kategorii w formie przedziałów klasowych,
co umożliwia szersze przestawienie danych o wyznaniu.

W załączeniu przekazujemy nieodpłatnie dane dotyczące uzyskanych w spisie deklaracji wyznaniowych zaklasyfikowanych do grupy wyznaniowej: „Pogaństwo (rodzimowierstwo) i neopogaństwo”, jednocześnie zaznaczając, że wszędzie tam, gdzie było to możliwe zamieszczono konkretne liczebności, zaś w przypadku zbyt mało licznie reprezentowanych kategorii – dane zostały przedstawione w postaci przedziałów.

Pogaństwo (rodzimowierstwo) i neopogaństwo – razem 914
Rodzima Wiara 300
Pogaństwo – rodzimowierstwo (ogólna deklaracja wyznaniowa )* 285
Rodzimy Kościół Polski (100-199)**
Polski Kościół Słowiański (1-99)**
Wicca (1-99)**
Zachodniosłowiański Związek Wyznaniowy „Słowiańska Wiara” (1-99)**

Dane NSP2011

* Kategoria utworzona na podstawie otwartych odpowiedzi nawiązujących w sposób ogólny (bez wskazywania związku wyznaniowego)
do pogaństwa, rodzimowierstwa i neopogaństwa.

** Ze względu na brak możliwości wystarczająco precyzyjnego oszacowania liczebności dane podano w postaci przedziałowej.

Z poważaniem

Robert Moszyński
Główny Urząd Statystyczny
Centralne Informatorium Statystyczne
Al. Niepodległości 208
00-925 Warszawa
tel. (022) 608 31 65
fax:(022) 608 38 69

Jako ze 20% tylko zostało wzięte pod uwagę, to pomnożymy te liczby przez 5.

Z tabeli wynika że jest nas 914 w sumie zaokrąglimy do 1 tysiąca i mamy już 5 tys. mieszkańców Polski o takiej wierze.  Wg mnie to nadal za mało. Osób deklarujących się jawnie jako poganie, rodzimowiercy, starowiercy, słowianowiercy, neopoganie (tj. wicca) jest zdecydowanie więcej niż 5 tys. ludzi w Polsce.

Dodam pewien wniosek na temat niskiej ilości ludzi: Pytanie w sprawie wiary, religii zadane przez GUS brzmiało: Do jakiego związku wyznaniowego lub kościoła Pan/Pani należy?

Odpowiedź jest taka, że 99% ludzi należy do jakiegoś abrahamowego ugrupowania religijnego (tj. chrześcijanie, żydzi, muzłumanie) – tacy ludzie deklarują informację zgodnie z prawdą. Nie dokonali apostazji i oficjalnie nadal mają łatkę np. katolika. Mimo że wierzy dawnych Bogów lub siły Natury.

Jeżeli są ludzie którzy to przeczytają, a tak postąpili, to proponuję przy kolejnym spisie wyraźnie oznaczyć swoją przynależność do wierzenia, a nie do związku wyznaniowego. Proszę się nie wstydzić. Jest nas więcej niż nam się wydaje, niż te statystyki podają.

4 komentarze do “Główny Urząd Statystyczny czyli spis wyznawców z 2011 roku

 1. „Ze względu na brak możliwości wystarczająco precyzyjnego oszacowania liczebności dane podano w postaci przedziałowej.” to jakaś kpina. To jak i kto przeprowadzał ten spis skoro „brak możliwości wystarczająco precyzyjnego oszacowania liczebności”???
  I co w tym wyliczeniu oznacza „Rodzima Wiara”? Chodzi o wskazany w ankiecie system wyznaniowy czy konkretny związek wyznaniowy?
  Normalnie WSTYD!

 2. Pozwoliliśmy sobie wysłać do GUS taką o to prośbę o doprecyzowanie (jestem bardzo ciekaw odpowiedzi):

  Bardzo dziękuję za odpowiedź niemniej proszę o dodatkowe wyjaśnienie jednej z podstawowych zawartych tam kwestii – czy rubryka „Rodzima Wiara” oznacza w tym konkretnie przypadku rodzimowierczy (pogański) system wyznaniowy określany tą właśnie nazwą: „Rodzima Wiara”, czy też raczej konkretny związek wyznaniowy: „Związek Wyznaniowy Słowiańska Wiara” (czy też może stanowi zliczenie odpowiedzi „Rodzima Wiara”, bez rozgraniczenia na to czy chodzi o system czy też o konkretny związek wyznaniowy)? Zwracam bowiem uwagę, iż terminem „Rodzima Wiara” określa się zarówno rodzimowierczy system wyznaniowy, jak i jeden z kilku należących do niego związków.

  Trochę nie zrozumiała wydaje mi się również adnotacja ** „ze względu na brak możliwości wystarczająco precyzyjnego oszacowania liczebności dane podano w postaci przedziałowej” w odniesieniu do formalnych i zarejestrowanych związków wyznaniowych, których nazwy ankieterzy wyraźnie mieli wyszczególnione w swych urządzeniach spisujących (a w przypadku spisu drogą internetową, była precyzyjne możliwość ich wskazania). Rolą takiego spisu jest w końcu właśnie możliwie „precyzyjne oszacowanie liczebności” zebranych danych, a skoro nie było to możliwe znaczy to, że sam spis nie został przeprowadzony dostatecznie poprawnie.

 3. „Jak się spisywałam w tym spisie, to nikt mnie o wyznanie nie zapytał, a szkoda bo bardzo chciałam pozostawić swój ślad i podkreślić,że nie jesteśmy garsteczką dzikusów, których zachciało się odtwarzać „martwe rytuały” . Te spisy to kpina, a te wartości przedziałowe to już w ogóle metodologiczna porażka.”

 4. To może i ja się podzielę swoją wiedzą odnośnie omawianego spisu powszechnego.
  W naszym bloku chodzili w godz. 12-14. Wiadomo nie każdy o tej porze jest w domu. U mnie byli- matka i siostra. Z opowieści wynika, że to jakaś totalna kpina, a nie poważne badania. Pytanie o religię padło, nie wiem dokładnie jak brzmiało, cyrk zaczął się przy zapisywaniu odpowiedzi. Matka się przyczepiła, że ateiści, siostra, że wierzący niepraktykujący, wychowani co prawda w katolicyzmie ale każdy wierzy w co chce. Nie wiem co sobie facet zapisał, bo został wyrzucony za drzwi. Moja matka potrafi być stanowcza i ma różne humory. Tak naprawdę facet wyleciał z mieszkania za zupełnie inne próby spisywania fałszywych odpowiedzi.
  Wracając do tego pseudo spisu. Są tam w większości odpowiedzi emerytów, rencistów, matek wychowujących dzieci i ludzi pracujących na różne zmiany. To ma być przekrój społeczeństwa? I ok. 20% mieszkań w kraju. Po domach nie chodzili? Na wsiach to sołtysi mogli spisywać (raczej członkowie rodziny- łatwa kasa była do wzięcia), może ktoś od księdza.
  Wyszło jak wyszło.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s