Lecznictwo ludowe – Ból Zęba


Nawet dzisiaj nie wszyscy przepadają za dentystą. W dobie, kiedy nie było rozpowszechnionej medycyny, nasi przodkowi radzili sobie domowymi sposobami z bolącymi zębami. Poniżej prezentujemy kilka sztuczek, dzięki którym ból miał zniknąć w kilka minut.

Wierzono, że przyczyną bólu zęba jest maleńki robak z czarną główką, czyli to, co obecnie powszechnie nazywane jest dziurą. Dopóki żył ów robak, to ogromny ból nie ustawał. Najlepszymi metodami na uśmiercenie robaka były ostre, drażniące, palące środki, takie jak: wódka z kamforą, sok tytoniowy. Ząb było można okadzać także trzmielim gniazdem, należało trzymać głowę nad pokrywką garnka, w którym gniazdo poddawano wysokiej temperaturze. Wierzono, że pod wpływem gorącej temperatury i drażniących jamę ustną płynów, robaki z zębów same powychodzą.

Jeżeli chorego nie bolał pojedynczy ząb, a wszystkie, co nazywano „darciem twarzy” należało okładać twarz mąką bobową, zatykać uszy bawełną raz suchą, a następnie zwilżoną oliwą, kamforą obowiązkowa z dodatkiem pieprzu. Inni radziliby ugotować dwa jaja, wybrać z nich żółtka, dosypać soli i gliny z pieca chlebowego z miejsca w którym chleb piecze się, razem to utrzeć i na bibule przykładać do skroni. ów okład miał ściągnąć cały ból.

Nie od dzisiaj wiadomo, że często najskuteczniejszymi sposobami, są te najprostsze, więc w trakcie bólu zębów twarzy nie należało myć wodą, lecz czystą wódką bądź spirytusem. Nawet współcześnie przed wizytą u stomatologa, niektórzy stosują spirytusową kurację na ząb.

Źródło: O. Kolberg, Dzieła wszystkie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s