Gwiazdy u Słowian


Przekonanie, że losy ludzi są sprzęgnięte z losem gwiazd było obecne zarówno u Słowian, jak i innych ludów starożytnych na wschodzie i zachodzie Słowiańszczyzny.

Słowiańscy wieśniacy twierdzili, że każdy człowiek ma przypisaną sobie jedną gwiazdę. Małe gwiazdy przypisywano ludziom nieznacznym, zaś większe – bogatym i możnym. Wiara w związek człowieka z gwiazdą przejawia się np. w bułgarskim ‚takava mu je zvezdata’ (‚taka już jego gwiazda’) lub ‚to je slabo zvezdo’ (‚to jest słaba gwiazda’ – o chorowitym dziecku). W Polsce znany jest zwrot ‚urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą’.

Gdy człowiek się rodzi – na niebie pojawia się nowa gwiazda, gdy umiera – jego gwiazda spada. Obfite spadanie gwiazd świadczy zatem o tym, że gdzieś na świecie toczy się właśnie krwawy bój. Odnośnie spadających gwiazd – istniał też przesąd, że spadająca gwiazda to przelatująca dusza nieochrzczonego dziecka, które przed chwilą zmarło. Z tego też powodu, na terenach, gdzie istniał ów przesąd, przyjęło się z czasem przeżegnanie i nadanie imienia nieochrzczonemu dziecku.

Z bardziej słowiańskich wierzeń należy wspomnieć o Wielkorusinach, którzy w przemieszczających się gwiazdach widzieli żmijów niosących pieniądze. Białorusini o biegnącym meteorycie mówili, że „żmij poleciał”. Na tych terenach wierzono też, że czart pod postacią żmija zanosi pieniądze bądź zboże do swojej żony-wiedźmy. Z tego powodu wiedźm szukano w miejscach, gdzie meteor znikał bądź się rozprysnął.

W Słowenii wierzono, że ruchome gwiazdy to skrzaty, zaś w Serbochorwacji i Bułgarii widziano w nich smoki lecące do swych kochanek bądź do kobiet, które chcą porwać.

Przypisywano gwiazdom również wywieranie magicznego wpływu na przedmioty. Z tego też powodu na terenach Bułgarii wystawiano lecznice zioła na działanie nocnego światła, by w ten sposób preparaty nabrały leczniczych właściwości. Wszelkie atrybuty do wróżbiarstwa również zyskiwały dodatkową moc za sprawą gwiezdnego światła.

Źródło:
K. Moszyński, Kultura ludowa Słowian.

2 komentarze do “Gwiazdy u Słowian

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s