Bajanka o stworzeniu człowieka


A kiedy Bogowie już nasycili się sobą i swoim istnieniem postanowili, że zrobią coś pięknego i dobrego. I tak powstała woda, wielka tafla krystalicznie czystej wody a nad nią błękit nieba. Bogowie przyglądali się wielkim błękitom i wiedzieli, że chcą czegoś więcej. Zaświecili zatem na niebie słońce, księżyc i gwiazdy a te dały światu jasność. Bogowie tchnęli w swoje stworzenie oddech i tak powstał wiatr. Z wody wyłoniła się ziemia urodzajna przepasana wstęgami wód i góry które wystrzeliły z ziemi prosto w błękit nieba. A kiedy urodzajna ziemia napiła się wody do woli, wydała plon i wzrosły trawy i kwiaty i wszystko jak okiem sięgnąć zazieleniło się i rozkwitło. Drzewa rozszumiały się liśćmi i dały schronienie ptakom. W wód głębi, na łąkach, wśród kwiatów, lasów i powietrzu zaroiło się od rozmaitych zwierząt. Zrodziły się też demony, opiekunowie tego co stworzone zostało. Spodobało się Bogom ich stworzenie i postanowili o nie dbać i cieszyć się jego pięknem i dali mu na imię Jawia co się tłumaczy „to co jest”.

perun.jpg

Pewnego dnia, wśród pól Jawii, ścieżką nad brzegiem jeziora spacerowała para bogów, Mokosz i Perun. Bogini schyliła się i zanurzyła swoje dłonie w ziemi wyjęła z niej dużą kulę ziemi i zaczęła ugniatać
Cóż robisz żono – zapytał bóg
Ulepie jeszcze jedno życie, mężu– odpowiedziała bogini
Na cóż nam jeszcze jedno życie, wszak w Jawi jest ich pełno – Perun przyglądał się pracy żony.
To życie będzie inne, będzie nas kochać, bać się i czcić. I będzie nosić imię człowiek – Mokosz spojrzała na męża z dumą
Ale to twoje nowe życie żono, będzie stanowczo za duże.
Masz rację mężu – przytaknęła bogini- zatem podzielę glinę na dwie równe części. Z jednej ulepię mężczyznę a z tej drugiej kobietę. Mężczyzna będzie silny i dzielny a kobieta dobra i opiekuńcza, a razem będą jak jedno.
Tak też zrobiła i po chwili w jej dłoniach spoczywały dwie figurki ludzi, kobieta i mężczyzna. Bogini nie kryła zadowolenia i dumy.

Popatrz, mężu jacy są piękni, wyglądają jak my i na pewno będą szczęśliwi w Jawi, w której i my szczęśliwi jesteśmy.-powiedziała uśmiechając się.
Masz racje, ale brakuje w nich życia – Perun objął dłonie Mokosz swoimi dłońmi.
Zatem dajmy im życie – to powiedziawszy Mokosz dmuchnęła w swoje dłonie na kobietę i mężczyznę i ofiarowała im duszę życia która zamieszkała w sercu, wchodzi ona w człowieka z chwilą urodzenia gdy dziecko łapie pierwszy oddech a odchodzi wraz z jego ostatnim tchnieniem. Dusza ta odchodzi do Nawii.

Figurki w dłoniach Mokosz poruszyły się delikatnie, widać było jak życie powoli wypełnia ich ciała, patrzyła na nie z uśmiechem i po chwili położyła figurki mężowi w dłonie.
Niech się zatem stanie – Perun dmuchnął delikatnie na figurki i ofiarował im dusze myśli, która zamieszkała w głowie człowieka a po jego śmierci wraca do bogów. Aby za jakiś czas wrócić na ziemię i wypełnić nowe życie Bożą Iskrą. Dlatego czasem wydaje się nam, że coś jest nam bliskie a jakieś miejsce znane.

Bóg Swaróg dokończył dzieła stworzenia i wypełnił gliniane figurki ciepłem promieni słońca. I oto stanęli przed Bogami ludzie z ciała i krwi, piękni, wypełnieni boskim tchnieniem. Mokosz pierwsza odezwała się do ludzi.
Jam jest Mokosz, matka ziemi urodzajnej i plonów.
A ja jestem Perum, bóg gromowładny.
A, wy jesteście ludźmi – odezwała się ponownie Mokosz – i będziecie nas czcić bo jesteśmy Bogami waszymi i daliśmy wam wole życia. A oto jest Jawia, świat który dajemy wam pod opiekę, Natura który stworzyliśmy, gdy was jeszcze nie było i która będzie gdy was zabraknie. Będzie to wasz dom, czerpcie z niego to co wam potrzeba do życia, ale szanujcie go bo jest to miejsce święte. A teraz idźcie i wypełnijcie świat życiem.

———————————

Moi mili… cała bajanka jest bajanką i mało w niej tego co jest znane z przekazów historycznych)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s