Wieczornica, Babok, Ćmuk


WIECZORNICA, BABOK I ĆMUK

W ludowej gwarze wielkopolskiej można napotkać nazwy, które są imionami dzisiaj całkowicie już zapomnianych demonów. Są to: WIECZORNICA, BABOK i ĆMUK. Wieczornica miała być wieczornym odpowiednikiem POŁUDNICY, czyli tak samo, jak ona była demonem zbożowym. Nazwę tę zapisano w powiecie krotoszyńskim, a dokładnie w okolicy miejscowości Sulmierzyce.

W pamięci, co niektórych mieszkańców Wielkopolski pozostał BABOK. Jak podają źródła: „Babokiem w Wielkopolsce tu i ówdzie jeszcze i teraz babcie straszą dzieci”. Nawet na przedmieściach Poznania można usłyszeć: „Nie psoć, bo cię babok weźmie”. W przeszłości dzieci zabawiały się w BABOKA. Owa zabawa polegała na tym, że jedno przebierało się na maszkarę, czyli stracha i straszyło inne. BABOK zawsze krył się w mroku lub ciemności. Nikt nie potrafił opisać dokładnie cech jego postaci. Obecnie etymolodzy nie są w stanie udowodnić, czy i w jaki sposób etymologicznie słowa „babok” i „baba” były kiedyś ze sobą powiązane. Ludowa interpretacja BABOKA przypuszcza co jedynie, że BABOKIEM mogła być stara, niegrzesząca urodą kobieta, która porywała niegrzeczne dzieci.

Podobnie nie określonym strachem miał być ĆMOK. W pracy Oskara Kolberga możemy przeczytać co jedynie, że: „było to zapewne podrzędne bóstwo czczone w postaci zwierzęcej”. Także o postaci ĆMUKA obecnie nikt nic bliższego nie jest w stanie powiedzieć.

Źródło: T. Wróblewski, Demony i wyobrażenia demonologiczne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s