Wąpierz, Martwiec, Wupi, Upiór, Upir, Wampir


WĄPIERZ, UPIÓR, UPIR, MARTWIEC, WUPI
W nomenklaturze międzynarodowej to jest wampir. Istota demoniczna o rodowodzie słowiańskim żywiąca się krwią.

Stworzenie to szybko upowszechniło się w całej kulturze europejskiej, jednak początkowo znane było wyłącznie Słowianom. Jej nazwę wyprowadza się od prasłowiańskiego *ą-pěr-ь, które na gruncie staropolskim przeobraziło się w wąpierza, zaś dalej za sprawą wpływów germańskich w wampira. Równolegle do tych form kształtowało się rosyjskie upýrь od prasłowiańskiego *ǫpirь, które na gruncie polskim dało upiora bądź upira. Sprawa dokładnej etymologii tych nazw jest jednak o wiele bardziej złożona i zasługuje na osobne omówienie. Od nazwy tego demona powstały takie nazwy miejscowe jak Wąpiersk, Wupar oraz Upiry.

K. Moszyński zwracał uwagę, że podania o wąpierzach / upiorach tchną bezgraniczną dzikością. Wątek ten był niesłychanie żywotny i wielokrotnie przeobrażany na różne sposoby. Upiorem może być duch człowieka zmarłego bądź też żywy trup. Upiory pastwią się nad żyjącymi poprzez wypijanie ich krwi, jedzenie ich mięsa oraz duszenie ich. Mogą one zaatakować zwierzęta domowa, jednak często mówiło się, że lubią one mścić się na swoich krewnych. Z tego powodu do kwestii pochówku podchodzono czasem wyjątkowo asekuracyjnie. Trupa było można wrzucić do bagna, zasypać kamieniami, odciąć mu głowę bądź też przebić mu ciało ostrym kołkiem (najlepiej osinowym).

Na skutek licznych przeobrażeń ludowych wierzeń, jednymi z możliwych postaci wampirycznych stały się strzygi oraz strzygonie. Omówienie obrazu wąpierza wyłaniającego się z podań ludowych jest zadaniem trudnym, gdyż rozwijał się on niejednorodnie i na różne sposoby. Ślady wierzeń we wszelkie istoty wampiryczne można jednak dostrzec do dziś w podaniach ludowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s