Ręce Boga – symbol Boga opiekuńczego


Wpis napisany przez https://www.facebook.com/slowianie.spolecznosc/

10629784_871112742923247_6304080331060377180_n

Wraz z fanpage’em West Slavs pragniemy wam nieco przybliżyć symbolikę słowiańską i tę, która możecie znaleźć na stronach traktujących o Słowianach. Zapraszamy.

“Ręce Boga” – symbol znany z odkrytej w 1936 roku w Białej woj. łódzkie popielnicy. Popielnica to naczynie w którym ludy kultury przeworskiej składały prochy swoich zmarłych. Popielnica ta z powodu występowania na niej swastyk była w czasie wojny pokazywana szeroko przez nazistów i wykorzystywana w ich propagandzie. Podczas wycofywania się wojsk niemieckich z Łodzi popielnica zaginęła. Znany jest tylko jej gipsowy odlew. Na popielnicy znajdowały się różne znaki ideograficzne oraz postacie ludzkie. Wśród nich znajdował się znak określany jako „Ręce Boga”. Znak składa się z centralnego krzyża zakończonego „grzebieniami”. Takie same „grzebienie” mają postacie ludzkie na naczyniu. Pomiędzy ramionami krzyża znajdują się cztery łamane krzyże – swargi, swastyki (symbole solarne), są one jednymi z najstarszych znanych symboli solarnych znanych już w czasach wspólnoty indoeuropejskiej. Dwie swargi są zakończone pojedynczym zakończeniem a dwie podwójnym.
Interpretacja „Rąk Boga” przez badaczy:
Krzyż centralny symbolizuje gest władczy i opiekuńczy, bóstwo, które wyciąga ręce w cztery strony świata i obejmuje go nimi. Swargi symbolizują dwa aspekty boskości: Słońce (swargi pojedyncze) i Piorun(swargi podwójne). Całość symbolu wyraża Najwyższą Boskość w dwóch aspektach: władczo-ognistym i ognisto-opiekuńczym. Duży centralny krzyż symbolizuje Boga najwyższego, wszechświat i równowagę do której on dąży. Swargi są atrybutami boskiego pierwiastka sprawczego. Jest to więc symbol mocy Wszechogarniającej i Wszechobecnej.
Symbol został przyjęty jako jeden z symboli religijnych przez Rodzimy Kościół Polski oraz inny związek nawiązujący do wierzeń Słowian – Słowiańska Wiara.
Część osób kontestuje ten symbol jako symbol słowiański. Ponieważ archeologiczna kultura przeworska jest obecnie przez część archeologów i historyków kojarzona ze znanym ze źródeł historycznych germańskim plemieniem Wandalów. Zaznaczyć jednak trzeba, że nie wszyscy z taką interpretacją się zgadzają. Dotyczy to skomplikowanej kwestii etnogenezy Słowian gdzie trwają spory pomiędzy zwolennikami teorii autochtonicznej (miejscowej) i allochotnicznej (napływowej). W tej dziedzinie wciąż trwają zarówno ożywione dyskusje jak i badania. Przyjąć można, że nawet w przypadku teorii allochtonicznej Słowianie, który mieli napłynąć w obszar między Wisłą a Odrą wchłonęli pozostałe społeczności Wandalów, które nie opuściły tego miejsca i nie wzięły udziały w Wędrówce Ludów. Można przyjąć, że w tym przypadku przejęli też część ich symboliki religijnej dopasowując ją do swych wierzeń. Symbolika użyta w przypadku „Rąk Boga” ma kontynuację w przypadku późniejszych motywów pisankarskich.

Dla wszystkich chcących pogłębić informacje tu zawarte proponujemy odwiedzić strony:

http://echaswantewita.blogspot.co.uk/2014/07/rece-boga-krzyz-sowianski.html?m=1
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.618237901572819.1073741830.127379430658671&type=1
http://tojuzbylo.pl/wiadomosc/swastyka-znienawidzony-symbol-czy-slusznie
http://mojaslowianskafilozofia.blogspot.co.uk/2011/11/swiaszczyca-swarzyca-swarga-swastyka.html


Projekt graficzny: West Slavs
Opracowanie merytoryczne: Słowianie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s