Najlepszy szpieg w dziejach Polski


Jednym z najskuteczniejszych szpiegów w dziejach Polski a także żywym uosobieniem najbardziej pozytywnych cech patriotycznych był Jerzy Franciszek Kulczycki, prawosławny Rusin w służbie króla Jana III Sobieskiego. Człowiek ten w naszym kraju jest niezbyt doceniany pomimo tego, że walnie przyczynił się do odniesienia przez wojska koronne zwycięstwa pod Wiedniem jak i do rozsławienia Polski za granicą.

W młodości Kulczycki pracował jako tłumacz w austriackiej kompanii handlowej prowadzącej wymianę z Turcją. Pomimo tego, że był Kozakiem to Rzeczpospolita była mu bliska na tyle by udać się na żołd do polskiego króla. Naturalnie osoba obeznana z tureckimi zwyczajami była mile widziana podczas odsieczy wiedeńskiej w 1683 roku.

Aby poinformować oblężone miasto, że Polacy nadciągają z odsieczą postanowił przedrzeć się do obozu wroga. W tym celu przebrał się za osmańskiego żołnierza i nucąc pod nosem tureckie przyśpiewki zorientował się w sytuacji a następnie poinformował księcia Karola Lotaryńskiego o tym, że Sobieski niebawem przybędzie z wojskiem. W rezultacie Austriacy zapomnieli o kapitulacji i postanowili wyczekiwać posiłków. Kulczycki wrócił potem do swojego króla aby poinformować go, gdzie będzie najlepiej przeprowadzić uderzenie aby zniszczyć turecką armię.

Po wygranej bitwie Sobieski pozwolił Kozakowi wziąć z obozu wroga to, na co tylko będzie miał ochotę. Kulczycki zamiast nabrać zapasów gorzałki na parę lat wybrał 300 worków z dziwnym ziarnem z którego Turcy przyrządzali gorzki napój. Była to kawa, specyfik słabo znany w Europie. Niedługo potem przedsiębiorczy Rusin założył w Wiedniu kawiarnię, jedną z pierwszych na kontynencie. Nazywała się ona „Dom pod Błękitną Butelką”. Serwowano w niej kawę słodzoną miodem z dodatkiem mleka, właściciel natomiast paradował w tureckim stroju. Napój przypadł do gustu wiedeńczykom do tego stopnia, że do dzisiaj w austriackiej stolicy świętuje się Kolschitzky Fest, dekorując portretami Rusina okna swych lokali.

Ciekawostka – do postaci Kulczyckiego i jego Domu pod Błękitną Butelką odwołuje się amerykański koncern kawiarniany Blue Bottle Coffee Company, co widać od razu w nazwie firmy.

http://www.bluebottlecoffee.com/our-story

Na obrazku – pomnik Kulczyckiego na placu Daniela Halickiego we Lwowie.

Artykuł napisany przez: SŁOWIAŃSKIE ODRODZENIA POLSKI
https://www.facebook.com/rzeczpospolita.slowianska?fref=nf

Skopiowany z Facebooka w celu propagowania prawdziwych mądrości w społeczeństwie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s