[Prasówka] Od symbolu słońca do symbolu Zagłady. Swastyka, najbardziej znienawidzony symbol szczęścia


natemat, Kamil Sikora, http://natemat.pl/65845,od-symbolu-slonca-do-symbolu-zaglady-swastyka-najbardziej-znienawidzony-symbol-szczescia, 25-06-2013

Swastyka w naszym kręgu kulturowym kojarzy się dzisiaj jednoznacznie. Od czasu do czasu trafi się tylko prokurator, jak ten z Białegostoku, który w namalowanej na ścianie swastyce nie dopatrzył się symbolu nazistów. Rzeczywiście ponad ćwierć wieku działalności NSDAP bezpowrotnie oderwało symbol swastyki od jej pierwotnego znaczenia – symbolu szczęścia w kulturze buddystów i hinduistów.

Dwadzieścia pięć lat zbrodniczej działalności nazistów wystarczyło, by zniszczyć symbol mający co najmniej dziesięć tysięcy lat. To z paleolitu pochodzi pierwsze malowidło z wizerunkiem swastyki. Symbol można było spotkać na wszystkich poza Australią kontynentach. Przez lata był uznawany za znak szczęścia, pomyślności i cnót. Przedstawiano nim bogów, umieszczano na zbrojach, monetach, herbach i stronach tytułowych książek.

Od zarania dziejów swastyka była powszechnie używana w Azji. Tam służyła przede wszystkim jako symbol Ganapatiego, hinduistycznego przywódcy średnich bóstw. Od przywołania symbolu swastyki zaczynano każdą modlitwę, krzyż z połamanymi ramionami pojawiał się też na pierwszych kartach świętych ksiąg. Znak był też obecny w buddyzmie, a wraz z nim przewędrował do Chin, gdzie został włączony do pisma oraz do Korei i Japonii. Jednak swastyka była także popularna w obu Amerykach i w Europie, gdzie jedną z jej wersji chętnie wykorzystywali Słowianie.

Jeszcze nawet w XX wieku często używano jej w różnych państwowych i niepaństwowych organizacjach na Starym Kontynencie. Wiele polskich rodów szlacheckich miało swastykę w swoim herbie. Także niektóre oddziały Wojska Polskiego oraz Liga Ochrony Powietrznej i Przeciwgazowej używały swastyki w odznakach. Polskie wydawnictwo IGNIS umieszczało symbol na swoich książkach. Wreszcie w 1920 roku znalazła się w herbie Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników, co przekreśliło jej dotychczasowe znaczenie i sprawiło, że po kilku latach zaczęła się kojarzyć tylko z masowym ludobójstwem dokonanym przez nazistów.

Nazistowscy przywódcy (na czele z samym Hitlerem) byli mocno zafascynowani mistycyzmem, magią i siłami nadprzyrodzonymi. Dlatego uznali, że krzyż z połamanymi zagiętymi ramionami będzie idealnym symbolem dla rasy aryjskiej. Wywodzić się ona miała od zamieszkującego Indie i Persję ludu Ariów. Według niedouczonych nazistów mieli oni położyć podwaliny pod hinduską cywilizację (co się zgadza), w tym przynieść tam znak swastyki (co nie jest prawdą). Poza tym Hitlera przekonywano, że Ariowie to potomkowie Pusztunów. Ci z kolei uważali się za Żydów zagubionych w górach.

Dość przypadkowy wybór doradców Adolfa Hitlera już na zawsze zmienił recepcję prastarego symbolu Hindusów. Do tego stopnia, że w Niemczech promowanie tego znaku jest zakazane. Podobne prawo spróbowano wprowadzić w całej Unii Europejskiej, jednak zaprotestowały środowiska imigrantów z Indii. Natomiast w Polsce są one niemal nieobecne, więc wydaje się oczywiste jakie przesłanie niesie swastyka namalowana na murze.Oczywiste dla wszystkich, poza prokuratorem Dawidem Roszkowskim z prokuratury w Białymstoku.

natemat, Kamil Sikora, http://natemat.pl/65845,od-symbolu-slonca-do-symbolu-zaglady-swastyka-najbardziej-znienawidzony-symbol-szczescia, 25-06-2013

1526892_233547896818830_1493588525_n

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s